Jaszczurka zielona jest gatunkiem jaszczurki z rodziny jaszczurek właściwych. Największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie Środkowej.
Gatunek nizinny, w górach dochodzi do 2000 m n.p.m. Południowa Europa od Hiszpanii po Dniepr oraz na południowych obszarach środkowej Europy. Północna granica jej zasięgu to równoleżnik 49°N.
Jedyne jej stanowisko w okresie powojennym stwierdzono w Ustroniu (Śląsk Cieszyński) w latach 1968-1970 (R. Bielawski, T. Ramik, 1972). Nieudokumentowane dane pochodzą z Bieszczadów oraz Wyżyny Lubelskiej, okolic Sokołowa Małopolskiego, a ostatnio także z Roztocza. Powyższe dane wymagają naukowego potwierdzenia.
Gad ten preferuje tereny trawiaste, kamieniste lub krzewiaste, suche i słoneczne.
Podlega ścisłej ochronie gatunkowej w Polsce. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski.
Długość ciała do 40 cm, jaszczurka ta waży do 34 g.
Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplame lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu.
Brzuch jednolicie żółty lub żółtozielony.
Gatunek ciepłolubny, aktywny za dnia. Wygrzebuje nory w ziemi, w których się chroni i zimuje.
Pożywieniem jaszczurki zielonej są stawonogi, głównie owady. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże.
Okres godowy u jaszczurek zielonych odbywa się pod koniec kwietnia i w maju. Samica składa pod koniec maja lub w czerwcu do wygrzebanych przez siebie jam w ziemi od 5 do 13 rzadziej do 21 jaj o wymiarach 18×18 mm w pergaminowatych osłonkach.
Młode wylęgają się w sierpniu i mierzą od 8 do 9 cm.
Piękna jaszczurka, szkoda że u nas takich nie ma. Czasami widuję jaszczurki koło swojego domu, raz nawet kot upolował, ale uratowałem, szkoda jaszczurki 🙂
jaszczurka bywa widywana na skarpach wiślany koło OPALENIA
ja również muszę dodać, że kilka lat temu widziałam tą jaszczurkę w okolicach stawów w Drzewcach Starych nieopodal Głogowa (dolnośląskie). Nie mam pojęcia czy nadal tam występują, ale pamiętam, bo był to najpiękniejszy i najbardziej bajecznie ubarwiony płaz jakiego widziałam 🙂
Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku widziałem ją dwa razy po żniwach na polu w miejscowości Czempisz, gm. Brzeziny, koło Kalisza. Babcia twierdziła, że to jaszczur 🙂 który na tym terenie od czasu do czasu jest widywany. Niestety od co najmniej 25 lat nie udało mi się jej ponownie zaobserwować.