Połoz czteropręgi

Połoz czteropręgi jest jednym z największych węży europejskich; może czasami osiągać 2,5 m długości. Jego znaczne rozmiary dodatkowo podkreśla silnie umięśnione ciało, a wrażenie siły potęgują duże, wyraźnie żebrowane łuski na grzbiecie.

Wąż ten występuje w stepowych, półpustynnych miejscach porośniętych krzakami lub na skraju rzadkich lasów liściastych. Prowadzi dzienny tryb życia, a jako kryjówki wybiera jamy gryzoni, głębokie szczeliny i sterty kamieni. Spotyka się go zwykle na ziemi, ale potrafi również wspinać się na drzewa i plądrować gniazda w poszukiwaniu jaj i piskląt. Żywi się jednak głównie gryzoniami. Ze względu na swe rozmiary poluje również na większe zwierzęta, łącznie z gryzoniami wielkości szczura i ptakami wielkości turkawki. Jeden z tych węży, schwytany w Macedonii, pod wpływem szoku wypluł turkawkę, młodą srokę i małego żółwia. Połoza czteropręgiego spotyka się rzadko. Nie jest on bojaźliwy, a niepokojony nie usiłuje ugryźć.

W lipcu i sierpniu samica składa 6?16 jaj długości 60 mm. Młode wykluwają się we wrześniu lub na początku października.

Pięć podgatunków zamieszkuje południowo-wschodnią Europę i zachodnią część Azji. Elaphe ąuatuorlineata quatuorlineata żyje we Włoszech, na Sycylii, w Jugosławii i Albanii, na południu Bułgarii, w Grecji (z wyjątkiem wysp) i na Cykladach. Inny rozpowszechniony podgatunek E. q. sauromates zamieszkuje tereny od Bułgarii aż po Kaukaz, Azję Mniejszą i Iran. Inne podgatunki zajmują małe, izolowane wyspy terytorialne.

Gatunek nominalny E. q. Guatuorlineata ma cztery pasy biegnące wzdłuż grzbietu ? stąd jego łacińska i popularna nazwa. E. q. Sauromates zamiast pasów ma rzędy plam. Barwa podstawowa jest bardzo zmienna: od żółtej przez pamarańczową do różnych odcieni brązu. Podbrzusze jest zawsze jaśniejsze. Starsze osobniki są mniej kontrastowo ubarwione, a czasami nawet jednobarwne.

Jednym z największych gatunków rodzaju Elaphe, żyjącym w Ameryce Północnej, jest Elaphe obsoleta, osiągający 2,5 m długości. Jego podgatunki są bardzo różnie ubarwione; E. o. Quadrivittala przypomina połoza czteropręgiego.

 Połoz czteropręgi
Połoz czteropręgi

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *