Pyton królewski jest jednym z najpiękniejszych i najłagodniejszych węży. Jest również jednym z najmniejszych gatunków dusicieli. Występuje w zachodniej Afryce od Kamerunu i Nigerii do Senegalu.
Umaszczenie podstawowe to ciemny brąz, u niektórych osobników przyjmujący zabarwienie ciemnoczerwonawe. Na tym tle ułożone są duże, żółtobrązowe plamy w których znajdują się brązowe cętki. Strona brzuszna jest jasna. Dorastają do półtora metra, przeważnie jednak są nieco mniejsze.
Najczęściej spotykany jest w wilgotnych lasach oraz na terenach porośniętych roślinnością krzaczastą, gdzie poluje na niewielkie gryzonie. Pyton królewski ma dość nietypowy sposób obrony w sytuacjach zagrożenia. Zamiast atakować lub uciekać zwija się on w kulę, ukrywając głowę we własnych splotach.
Węże te są znacznie delikatniejsze niż pozostałe gatunki pytonów spotykane w hodowlach, takie jak siatkowane czy tygrysie. Temperatura w terrarium powinna utrzymywać się przy około 30°C z niewielkimi spadkami w godzinach nocnych.
Ponieważ pyton królewski pochodzi z rejonów tropikalnych, nie wymaga okresowego obniżania temperatury. W terrarium powinna panować dość duża wilgotność. Powinien być również basen pozwalający na kąpiel oraz taki wystrój, który umożliwi wspinaczki wewnątrz zbiornika.
Pytony królewskie w niewoli rozmnażają się rzadko. Samice składają niewielką ilość jaj (2-8 sztuk), z których po ponad dwumiesięcznej inkubacji klują się młode mierzące około 40 cm.
Pyton królewski