Jest to gatunek węża z podrodziny zaskrońcowatych w rodzinie połozowatych.
Od środkowej Europy na wschód, aż do zachodnich Chin i północno-zachodnich Indii.
W lipcu 2009 roku stwierdzono występowanie jednego osobnika młodocianego na terenie Polski ? w okolicy Cieszyna, nad rzeką Olzą.
Ubarwiony jest w tonacji szarej, oliwkowej lub zielono-brązowej. Od strony grzbietowej znajdują się niewielkie, ciemne plamy. Strona brzuszna jest żółta lub pomarańczowa z czarnymi cętkami.
U młodych rybołowów występują czasami żółte plamy w okolicach skroniowych, co upodabnia je do zaskrońca zwyczajnego. Z wiekiem plamy te znikają.
Żyje przy zbiornikach wodnych, większą część życia spędzając w wodzie. Choć na lądzie porusza się bardzo sprawnie, polują głównie w wodzie. Do niej ucieka również w sytuacji zagrożenia. Świetnie pływa i nurkuje.
Zaskroniec rybołów dorasta do 150 cm. Samce są mniejsze od samic.
Fajny opis , w sam raz , do prezentacji . Dzięki ;*
Właśnie dzisiaj zauważyłam u siebie w ogródku, gdzie jest oczko wodne,zaskrońca rybołowa. Do tej pory odwiedzały mnie zwykłe. Wszystko wskazuje,że rozmnożyły się w Polsce.
Takie głupoty piszecie”W lipcu 2009 roku stwierdzono występowanie jednego osobnika młodocianego na terenie Polski ? w okolicy Cieszyna, nad rzeką Olzą.”Jakby to jeden w Polsce był.Ja stwierdziłem osobnika w puszczy niepołomickiej,osobnik młody,żółte skronie.
-a może to był zwyczajny zaskroniec sam nie wiem,ale świetnie pływał-całe jezioro przepłynął duże dość szybko
witam niedawno u siebie w stawie zauwazylem weza barwy oliwkowozielonej bez przebarwien i centek dlugosci ok 60-70cm a tydzien temu cos ugryzlo psa przesstal jesc myslalem ze sie nie wygrzebie ale dostal zastrzyk i sie wykaraskal na poczatku nie laczylem tych zdarzen ze soba ale teraz to sam nie wiem co mam myslec czy jest jakis sposob zeby pozbyc sie niechcianego lokatora z gory dzieki za odp.