Biedronka siedmiokropka należy do jednego z najliczniejszych gatunków biedronek występujących w Polsce. Owady dorosłe (5-8 mm długości) są aktywne od wiosny do późnej jesieni.
Samica składa żółte, owalne jaja, które przylegają do siebie i tworzą grupki po 30-50 sztuk. Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Występują od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Nie gardzi również jajami różnych owadów, między innymi stonki ziemniaczanej.
Zaniepokojone biedronki (zarówno owady dorosłe, jak i larwy) wydzielają hemolimfę w postaci kropelek, która zabarwiona jest na żółto i ma silne właściwości trujące. Przed przepoczwarczeniem larwy biedronek przyklejają się końcem odwłoka do podłoża.
W Polsce rozwijają się zwykle dwa pokolenia w ciągu roku. Zimują jedynie owady doskonałe, często w dużych skupiskach, pod liśćmi, w szczelinach lub gruzach. Fascynującym zjawiskiem są wędrówki biedronek w poszukiwaniu zimowisk. Przelatują wówczas duże odległości, sięgające nawet kilkudziesięciu kilometrów. Liczba owadów biorących udział w przelotach jest często bardzo duża (setki tysięcy osobników).
Biedronka siedmiokropka
Biedronki są śliczne, jak byłem mały to częściej je widywałem, teraz jest ich jakby mniej. Ciekawe dlaczego.
KRUTKI OPIS 😡 ALE NIE MUWIE ŻE GŁUPI 😀
OPIS FAJNY 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
ŻECZYWIŚCIE TA BIEDRONKA MA 7 KROPEK
MYIŁEM SIĘ TEN PISZĄC ŻE TEN OPIS JEST BARDZO KRUTKI, CAŁĄ KARTKĘ DUŻEGO BLOKU ZAJĄ MI TEN OPIS 😯