Paź królowej

Paź królowej to gatunek motyla z rodziny paziowatych. W Polsce w ciągu roku pojawiają się dwa pokolenia tego motyla (w niektóre ciepłe lata rów­nież trzecie), pierwsze – w maju, drugie – w sierpniu, czasem trzecie – we wrześniu. Motyl ten ma żółte skrzydła (o rozpiętości do 65 mm) z wyraźnym czarnym rysunkiem.

Tylne skrzydła są wydłużone i prze­chodzą w charakterystyczny ?ogonek”. Gąsienice są początkowo czarne z czerwonymi kolcami i białą plamą na grzbiecie, a w miarę dorastania stają się zielone w czarne paski z pomarańczowymi plam­kami. Zerują na liściach roślin z rodziny baldaszkowatych, jak mar­chew, czarnuszka lub koper. Gąsienice zaopatrzone są w specyficzną ?broń”.

W razie zagrożenia wysuwa im się w tyle za głową rozwidlo­ny twór, będący ujściem gruczołu, a jednocześnie rozchodzi się cha­rakterystyczny zapach o działaniu odstraszającym. Po okresie żerowa­nia gąsienice zmieniają się w poczwarki, które, znajdowane w czerw­cu i lipcu, są brudnozielone, a zimujące przyjmują barwę ciemnobrą­zową.

Pazia królowej można spotkać (choć coraz rzadziej) na polach, łąkach i w ogrodach. Zapyla on między innymi kwiaty koniczyny, spijając z nich słodki nektar. Motyle występują zarówno na równinach, jak i w górach do wysokości 2000 m n.p.m. W ostatnich kilku latach paź królowej stał się bardzo rzadkim gatunkiem.

W wielu krajach europej­skich objęto go ochroną. Istotnym zagrożeniem jest dla niego chemi­zacja rolnictwa i zaorywanie łąk i pastwisk, gdzie występuje dużo ro­ślin baldaszkowatych. Ponieważ jest bardzo atrakcyjnym motylem, wyłapują go kolekcjonerzy.

Paź królowej

Paź królowej

2 Comments

  1. Urola

    Przepiękny motyl, chciałabym zobaczyć takiego na żywo. Uwielbiam motyle, wszystkie mają swój urok.

    Reply
    1. Fiodor

      Tak, ja też bardzo lubię motyle, a pazia królowej przede wszystkim. Jest taki dostojny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *