Przylepek brodacznik

Jest to motyl z rodziny miernikowcowatych. Jest gatunkiem bardzo rzadko spotykanym. Występuje w wilgotnych borach świerkowych. Nie jest objęty ochroną gatunkową, ale porosty z rodzaju Usnea, na których żyją jego gąsienice, podlegają ścisłej ochronie.

Gatunek ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Przylepek brodacznik występuje w północnej, środkowej i południowej Europie. W Polsce występuje w Puszczy Białowieskiej, jest tam jednak coraz rzadziej spotykany.

Motyl pojawia się latem: w czerwcu do końca sierpnia. Gatunek ten jest bardzo aktywny nocą, w dzień kryje się na pniach drzew. Spowodowane jest to ubarwieniem skrzydeł. Zimuje w stadium gąsienicy.

Gatunek preferuje ostoje porostów krzaczkowatych, znajdujące się w górskich borach świerkowych oraz w puszczach i borach mieszanych. Spotykany również na obrzeżach torfowisk wysokich.

Samica ma czułka nitkowate, samiec grzebykowate. Skrzydła białawe, czasem z ciemnym, drobnym przyprószeniem. Na przednim skrzydle mają bardzo dużą plamkę, połączoną z przednim brzegiem skrzydła. Tylne skrzydło ma natomiast drobną plamkę. Przepaski są bardzo słabo zaznaczone, zazwyczaj zachowane w postaci oddzielnych kropek. Strzępina obu par skrzydeł jest ciemno plamkowata. Rozpiętość skrzydeł od 24 do 27 mm.

Gąsienice żyją na porostach z rodzaju Usnea barbata, rosnących na świerku i jodle.

Zagrożenie dla tego gatunku stanowią zanieczyszczenia powietrza, na które bardzo wrażliwe są porosty, będące pokarmem gąsienic. Innym zagrożeniem są zjawiska i działania prowadzące do przesuszenia odpowiednich dla tego gatunku wilgotnych siedlisk leśnych.

Przylepek brodacznik

Przylepek brodacznik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *