Owady dorosłe złotooka pospolitego mają delikatne ciało o barwie zielonej, piękne, metaliczne oczy koloru złotego i dwie pary przezroczystych, bogato użytkowanych skrzydeł rozpiętości do 35 mm. Samice przyczepiają jaja do liści, gałązek i owoców drzew lub krzewów pojedynczo albo w większych ilościach, jaja umieszczane są na cienkich, nitkowatych i bardzo długich trzonkach zwanych stylikami. Wylęgają się z nich bardzo ruchliwe i żarłoczne larwy, które wyposażone są w ostre, sierpowate żuwaczki. Polują one przede wszystkim na mszyce.
Owady dorosłe najliczniej występują w drugiej połowie lata oraz wczesną jesienią. Osobniki z jesiennego pokolenia często przylatują do mieszkań, gdzie szukają miejsca do przezimowania. W czasie zimowania złotook zmienia barwę ciała z zielonej na różowobrązową. Owady doskonałe są równie drapieżne jak larwy. Ich głównym łupem są mszyce, przędziorki, roztocze, a także jaja owadów (np. stonki ziemniaczanej). W ciągu całego cyklu rozwojowego jedna larwa niszczy około 500 mszyc, 200 jaj stonki ziemniaczanej i 2000 przędziorków.
Owady te najczęściej występują na niskich roślinach, różnych gatunkach kwiatów i warzyw; rzadziej można je spotkać na drzewach.
Złotook pospolity