Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum) jest niewielkim chrząszczem z rodziny kołatkowatych.
Owad ten jest rozpowszechniony na całym świecie (głównie w regionach o cieplejszym klimacie). W Polsce również występuje.
Żywiak jest niewielkim ciemnobrązowym, rdzawym albo brunatnym chrząszczem. Na pokrywach skrzydeł można zaobserwować kropki, które są ułożone w podłużne rzędy, a także drobne owłosienie przylegające oraz odstające. Owad ten dorasta do 2 – 5 mm długości. Dojrzały żywiak potrafi latać.
Żywiak chlebowiec odżywia się głównie suchą żywnością, którą gromadzi człowiek. Często można go znaleźć w suchym pieczywie, ziołach, herbacie, przyprawach, suszonych grzybach oraz owocach. Żeruje również na zbiorach bibliotecznych oraz lekach.
Rozwój tego chrząszcza odbywa się temperaturze 12 – 35°C. Samica składa po kilka jajeczek w dogodnych miejscach (ogółem do 60 jaj). Larwy wykluwają się po około 1 – 2 tygodniach i są barwy białawej, zaś głowę mają brunatną. Stadium larwalne trwa blisko 60 dni. Stadium poczwarki trwa około 15 dni. W czerwcu oraz lipcu ma miejsce masowy wylot dorosłych osobników.