Bagnik nadwodny

Jest to gatunek dużego europejskiego pająka z rodziny darownikowatych (Pisauridae).

Zasięg jego występowania obejmuje praktycznie całą Europę i Azję, jednak wszędzie jest on rzadki lub ? jak w wielu rejonach na zachodzie Europy ? wymarły. W Polsce nieliczny.

Pokrewnym gatunkiem jest bagnik przybrzeżny (Dolomedes fimbriatus), osiągający takie same rozmiary i żyjący w zbliżonych biotopach, lecz znacznie pospolitszy. Łatwy do odróżnienia ze względu na wyraźnie widoczne białe pasy po bokach karapaksu.

Bagnik nadwodny żyje w bezpośredniej bliskości wody (brzegi rzek i jezior, podmokłe łąki, lasy bagienne), umie poruszać się po jej powierzchni oraz nurkować.

Pająk ten osiąga do 22 mm długości (wraz z odnóżami do 7 cm). Samice nieco większe od samców. Ubarwienie brązowe z niewielkimi biało-kremowymi kropkami.

Zakończenia odnóży pokryte wypłowiałym czarnym kolorem. Białe pasy po bokach ciała ? charakterystyczne dla bagnika przybrzeżnego ? są bardzo słabo widoczne lub brak ich wcale.

Bagnik nadwodny żywi się wodnymi owadami oraz rybami (do wielkości ciernika), kijankami, a nawet niewielkimi dorosłymi żabami. Nie buduje sieci, poluje aktywnie.

Bagnik nadwodny

Bagnik nadwodny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *