Chromatopelma cyaneopubescens

Jest to gatunek dużego ptasznika z rodzaju Chromatopelma. Pająk ten występuje głównie w Wenezueli.

Ubarwienie pająka zmienia się wraz z wiekiem. Do 5 wylinki jego odnóża są koloru pomarańczowego. Karapaks jest szary, a odwłok czarny z kilkoma pomarańczowymi paskami. Po 5 wylince nogi zaczynają przyjmować niebieski kolor. Po kolejnej wylince pająk przybiera barwy dorosłego osobnika: metaliczno-niebieskie nogi, zielono-niebieski karapaks i jaskrawo pomarańczowy odwłok.

Samica tego pająka żyje około 15 lat, samiec około 5. Pająk nie należy do największych ptaszników. Jego głowotułów osiąga rozmiary ok. 5-6cm, a z nogami dorasta do 15 cm. Chromatopelma rośnie szybko i ma duży przyrost ciała po wylince. Jak u większości gatunków ptaszników samiec jest mniejszy.

Dymorfizm płciowy widoczny jest dopiero u dorosłych osobników. Samiec jest mniejszy, smuklejszy, posiada bulbusy (narządy płciowe przypominające maczugi) na końcu nogogłaszczek oraz haczyki na pierwszej parze kończyn krocznych służące do przytrzymywania szczękoczułek samicy. Dojrzałość płciową osiąga po około 2 latach, samice nieco później.

Obydwa ptaszniki należy dobrze nakarmić przed kopulacją. Samica wytwarza kokon od 3 do 6 miesięcy po kopulacji, a inkubacja jajek trwa 8-11 tygodni. W kokonie jest średnio 100-400 pająków.

Odpowiednia wielkość terrarium dla tego gatunku to 30 cm x 30 cm 20 cm. Wysoka wilgotność może być niebezpieczna dla dorosłych osobników tego gatunku, dlatego najlepiej, żeby wahała się w granicach 50-65%. Młode są bardziej odporne i znoszą wilgotność sięgającą 70-80%. Odpowiednia temperatura w terrarium to 25-28°C. W terrarium dobrze jest umieścić miseczkę z wodą oraz kilka korzeni, które posłużą mu do zrobienia gniazda z pajęczyny. Pająk żywi się świerszczami, karaczanami, larwami mącznika młynarka oraz innymi bezkręgowcami.

Chromatopelma to spokojny gatunek polecany początkującym hodowcom. Zaniepokojony wyczesuje włoski parzące z odwłoka lub szybko ucieka do kryjówki. Oczywiście może się trafić agresywny osobnik, który zamiast wyczesać włoski z odwłoka przyjmie postawę obronną unosząc przednie odnóża do góry. Jad tego gatunku nie jest niebezpieczny dla człowieka. Plecie też bardzo dużo pajęczyny, co daje niesamowity efekt w terrarium.

Chromatopelma cyaneopubescens

Chromatopelma cyaneopubescens

 

2 Comments

  1. adam t.

    Przepiękny pająk, chciałbym mieć takiego:)

    Reply
  2. AlicjA

    Przepiękny ❓ Gdybym ja takiego zobaczyła na żywo na ulicy to chyba przez miesiąc ze strachu nie wychodziłabym z domu 😯

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *