Kwietnik (namiastek)

U kwietnika występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Samica do 10 mm długości, żółta lub biała, często z czerwonymi podłużnymi smugami na bokach rozszerzonego ku tyłowi odwłoka. Samiec długości nie większej niż 4 mm, zdecydowanie ciemno ubarwiony: głowotułów ma ciemnobrązowy z jasnym podłużnym pasem pośrodku, odwłok z brą-zowymi i białymi smugami, przednie nogi z naprzemiennymi jaśniejszymi i ciemniejszymi przepaskami, tylne jasnobrązowe, ubarwione niemal jednolicie.

Występuje na suchych łąkach i skrajach dróg, niekiedy również w ogrodach; dość liczny, w północnej części środkowej Europy rzadki.

Kwietnik, jako typowy drapieżca polujący z zasadzki, czatuje na zdobycz przeważnie na kwiatach. Można więc tego charakterystycznie ubarwionego pająka bez większego trudu spotkać na nasłonecznionych miejscach obficie porośniętych kwitnącymi roślinami. Poszukiwanie go na pełnej kwitnących złocieni łące niemal nigdy nie jest daremne. Wcale jednak niełatwo go dostrzec, ponieważ zwykle ubarwienie ciała ma doskonale dostosowane do barwy otoczenia. Dorosłe samice są nawet zdolne do aktywnej zmiany ubarwienia z białej na żółtą i odwrotnie, dzięki czemu potrafią w znacznym stopniu zharmonizować się z kolorem podłoża. Zmiana barwy następuje wskutek przemieszczania się żółtego barwnika do powierzchniowych (wówczas samica staje się żółta) bądź do głębiej położonych warstw skóry (wtedy samica kwietnika przyjmuje białą barwę od znajdujących się w jej skórze białych kryształków guaniny, jednego z końcowych produktów jej przemiany materii).

Kwietnik łowi różne owady odwiedzające kwiaty, nawet tak dobrze uzbrojone, jak pszczoły, lub znacznie większe od siebie, np. motyle. Kopulacja przebiega zwykle bez żadnych przeszkód ze strony dużo od samca większej i silniejszej samicy. Samiec wspina się na jej odwłok, następnie przechodzi na stronę brzuszną, po czym przystępuje do kopulacji. Później wraca na grzbietową stronę odwłoka samicy, aby po pewnym czasie kopulować ponownie. Dorosłe kwietniki spotyka się od maja do lipca.

 Kwietnik (namiastek)
Kwietnik (namiastek)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *