Salamandra plamista

Salamandra plamista jest jednym z największych i najładniej ubarwionych płazów europejskich. Osiąga około 25 cm długości. Na gładkiej powierzchni jej ciała widoczne są liczne otwory będące ujściami gruczołów skórnych. Jad tych gruczołów, a także jaskrawe, żółto-czarne ubarwienie zwierzęcia są środkami obrony przed ewentualnymi napastnikami. Krótkopalczaste kończyny płaza są przystosowane do życia naziemnego. Salamandra plamista, zwierzę o nocnym trybie życia, opuszcza kryjówkę w ciągu dnia jedynie po ulewnym deszczu. Powolny, nieco niezdarny sposób poruszania się pozwala jej na chwytanie tylko najbardziej ociężałych ofiar, takich jak ślimaki nagie i mające muszle, niektóre chrząszcze, wije, rozmaite dżdżownice.

Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane większej części Europy i północno-zachodniej Afryki. Siedliska dorosłych zwierząt nie ograniczają się do miejsc, w których występuje woda; jest im ona jednak niezbędna do rozmnażania. Samica rodzi larwy nocą w wodzie chłodnych, czystych leśnych strumieni i źródeł. Wyjątek stanowią populacje zamieszkujące wysokie góry i suche rejony Półwyspu Iberyjskiego. Tu samice rodzą całkowicie przeobrażone młode i nie potrzebują wody do reprodukcji.

Salamandry odbywają gody późnym latem na lądzie. Samiec łączy swój stek ze stekiem samicy, po czym uwalnia nasienie. Plemniki mają zdolność przeżywania przez długi czas w ciele samicy, gdyż larwy rodzą się dopiero w maju lub czerwcu następnego roku. Liczba larw może dochodzić do 70. Pojedyncza larwa mierzy około 3 cm długości i wyposażona jest w dwie pary w pełni rozwiniętych kończyn. Żyje ona i rozwija się w wodzie przez 2?3 miesiące, aż do metamorfozy, po której wychodzi z wody. Czasami larwy zapadają w stan hibernacji i wówczas przeobrażenie zachodzi dopiero następnej wiosny. Dojrzałość płciową osiągają te zwierzęta w czwartym roku życia. Żyją samotnie, choć często okres hibernacji spędzają w grupie. W sen zimowy zapadają w listopadzie. Dla jego odbycia chronią się w rumosz, szczeliny skalne i w usypiska na kamienistych zboczach.

Salamandry plamiste są pod ochroną w Polsce.

Salamandra plamista
Salamandra plamista

2 Comments

  1. Ema Orzeszek

    O.o mam wszystko oprócz czym się różni samiec od samicy

    Reply
  2. ewelina lisowska

    😐 😡 😆 😀 ❗ 👿 🙁 🙂 😕 😆 😉 ➡ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: 😥 😥 😐 ➡ 💡 😆 😆 😎 😎 😕 😕 😈 😡 😈 😡 😆 😎 😕 😯 😮 😀 😳 🙂 ❗ 👿 🙁 🙁 😛 ❓

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *