Albatros wędrowny występuje na Pacyfiku i na wszechoceanie półkuli południowej.
Jest to ptak o największej rozpiętości skrzydeł – 350 cm. Na pełnym morzu da się wypatrzyć albatrosa z oddalenia paru kilometrów. Choć nie wróży bliskości lądu, od pradziejów dla marynarzy jest taką dobrą wróżbą, jak dla rolnika bocian.
Największa w świecie rozpiętość to nie jedyny rekord skrzydeł albatrosa. Są też wyjątkowe ze względu na stosunek swej długości do szerokości, który wynosi 1:2,5.
Jako wieczny podróżnik, jest królem ptaków migrujących. W dalekich rejsach przecina tak ustronne obszary oceanów, że słabo znamy jego trasy.
Albatros wędrowny rozwija w tych nieustających lotach prędkość 80 km/h. Nie byłoby to rekordem absolutnym, gdyby nie to, że prąc dniem i nocą tysiące kilometrów, ten piękny ptak nie musi poruszać skrzydłami.
Wzbudził tym podziw i zadrość bioników przenoszących wynalazki przyrody na grunt techniki. Ptak ten bowiem opanował finezje dynamicznego lotu szybowego, z którym nie potrafimy się uporać.
Doskonale opływowe linie długich skrzydeł i fenomenalne Ich umięśnienie, w toku ewolucji doprowadziły albatrosa do takiego kunsztu.
Hmm, chciałbym zobaczyć takiego albatrosa ze skrzydłami na 350cm a wielkosci 14cm, bo tak wynika z twoich NIEPRAWDOPODOBNYCH danych.
Dzięki za uwagę, nie powinno być 25, tylko 2,5 🙂 Pozdrawiam