Bąk

Bąk ukrywa się w wielkich trzcinowiskach, na stawach lub bagnach.

Zasięg jego w Europie obejmuje pas sięgający połud­niowej Skandynawii i dalej na północ, i ciągnie się przez Azję aż do Japo­nii. Występuje także w Afryce Północnej i Południowej. W Europie Za­chodniej i Południowej jest gatunkiem osiadłym, inne populacje europej­skie zimują na południowym wschodzie Europy i na północy Afryki. Prze­loty wiosenne odbywają się od lutego do kwietnia, jesienne ? od sierpnia do października.

Bąk znany jest ze swego doniosłego buczenia, które nie przypomina dźwięków wyda­wanych przez inne ptaki, ale ryk wołu. Słyszeć go można częściej niż zoba­czyć. Długo nie wiedziano, jak właściwie bąk wydaje takie dźwięki. Przy­puszczano, że zanurza wówczas dziób do wody. Jednak jako rezonator działa rozszerzenie przełyku.

Gniazdo bąka stanowi sterta nieporządnie ułożonych kawałków trzcin, opartych na trzcinach połama­nych lub przygiętych. W kwietniu lub maju samica składa 4?6 oliwkowobrunatnych jaj, które wysiaduje sama przez 26 dni. Również sama trosz­czy się o pisklęta.

Młode bąki są bardzo ruchliwe, dziobią wszystko wokół gniazda. Po 2 tygodniach w razie niebezpieczeństwa opuszczają gniazdo i chowają się w trzcinach. Samiec trzyma się z daleka od rodziny. Bywa poligamiczny. Bąk żywi się większymi owadami, ich larwami, żabami i drobnymi rybkami.

Bąk jest wielkości czapli siwej. Samiec i samica nie różnią się upierzeniem. Również pisklęta ubarwione są podobnie: na brązowym lub żółtym tle mają liczne ciemnobrązowe plamki. Tylko wierzch głowy, pióra czuciowe i boki szyi w dół od dzioba są czarne. Kiedy bąk przyjmuje w suchych trzcinach charakterystyczną postawę wyprostowaną z wyciągniętą szyją i głową staje się prawie niewidoczny.

Dwu-, trzytygodniowe pisklęta umieją już przybierać taką postawę. Lata cicho jak sowa, ale lotem posługuje się rzadko. Skrzydła ma szerokie, zaokrąglone i szyję wygiętą w S. Podczas toków samiec wydaje krótkie, słyszalne z bliska dźwięki, przypominające czkawkę, kończące się dźwięcznym ?prumb” powtarzanym 3?6 razy.

Bąk

Bąk

1 Comment

  1. myszka

    Ale fajna nazwa ptaka. Ostatnio gdzieś słyszałam dźwięk jaki one wydają, bardzo ciekawe to było. Swoją drogą – to bardzo ładny ptak 🙂

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *