Bąk ukrywa się w wielkich trzcinowiskach, na stawach lub bagnach.
Zasięg jego w Europie obejmuje pas sięgający południowej Skandynawii i dalej na północ, i ciągnie się przez Azję aż do Japonii. Występuje także w Afryce Północnej i Południowej. W Europie Zachodniej i Południowej jest gatunkiem osiadłym, inne populacje europejskie zimują na południowym wschodzie Europy i na północy Afryki. Przeloty wiosenne odbywają się od lutego do kwietnia, jesienne ? od sierpnia do października.
Bąk znany jest ze swego doniosłego buczenia, które nie przypomina dźwięków wydawanych przez inne ptaki, ale ryk wołu. Słyszeć go można częściej niż zobaczyć. Długo nie wiedziano, jak właściwie bąk wydaje takie dźwięki. Przypuszczano, że zanurza wówczas dziób do wody. Jednak jako rezonator działa rozszerzenie przełyku.
Gniazdo bąka stanowi sterta nieporządnie ułożonych kawałków trzcin, opartych na trzcinach połamanych lub przygiętych. W kwietniu lub maju samica składa 4?6 oliwkowobrunatnych jaj, które wysiaduje sama przez 26 dni. Również sama troszczy się o pisklęta.
Młode bąki są bardzo ruchliwe, dziobią wszystko wokół gniazda. Po 2 tygodniach w razie niebezpieczeństwa opuszczają gniazdo i chowają się w trzcinach. Samiec trzyma się z daleka od rodziny. Bywa poligamiczny. Bąk żywi się większymi owadami, ich larwami, żabami i drobnymi rybkami.
Bąk jest wielkości czapli siwej. Samiec i samica nie różnią się upierzeniem. Również pisklęta ubarwione są podobnie: na brązowym lub żółtym tle mają liczne ciemnobrązowe plamki. Tylko wierzch głowy, pióra czuciowe i boki szyi w dół od dzioba są czarne. Kiedy bąk przyjmuje w suchych trzcinach charakterystyczną postawę wyprostowaną z wyciągniętą szyją i głową staje się prawie niewidoczny.
Dwu-, trzytygodniowe pisklęta umieją już przybierać taką postawę. Lata cicho jak sowa, ale lotem posługuje się rzadko. Skrzydła ma szerokie, zaokrąglone i szyję wygiętą w S. Podczas toków samiec wydaje krótkie, słyszalne z bliska dźwięki, przypominające czkawkę, kończące się dźwięcznym ?prumb” powtarzanym 3?6 razy.
Ale fajna nazwa ptaka. Ostatnio gdzieś słyszałam dźwięk jaki one wydają, bardzo ciekawe to było. Swoją drogą – to bardzo ładny ptak 🙂