Czerniczka

Inne nazwy: czernica obrożna, czerniczka amerykańska

Czerniczka jest gatunkiem średniego ptaka wodnego z rodzinykaczkowatych (Anatidae). Zamieszkuje Amerykę Północną od środkowej Alaski i Nowej Fundlandii na północy po północnąKalifornię, Kolorado i Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie na południu. Zimuje na wybrzeżu atlantyckim Ameryki Północnej, brzegach Zatoki Meksykańskiej, i Wielkich Jezior Północnoamerykańskich, a także na wybrzeżu pacyficznym, aż po Panamę oraz na Antylach. Czasem zimuje na Hawajach. Okazyjnie pojawia się w Europie i północnej Afryce.

W Polsce pojawia się wyjątkowo (stwierdzona tylko raz).

Ptak ten preferuje małe, gęsto zarośnięte zbiorniki słodkowodne. Zimuje na większych jeziorach, przybrzeżnych mokradłach i na wybrzeżach mórz.

Długość ciała wynosi ok. 37 – 45 cm, rozpiętość skrzydeł 65-70 cm. Czerniczka waży ok. 600 -1200 g.

Przypomina czernicę, lecz zamiast czuba pióra na głowie tworzą hełm. Samiec w szacie godowej ma głowę i szyję czarną z metalicznym połyskiem, u podstawy szyi czerwonawa obrączka.

Grzbiet czarny, boki szare z czarnym prążkowaniem. Przednia część boków i brzuch białe. Samica brązowa, z jaśniejszym podgardlem i policzkiem, brzuch również jaśniejszy. Wokół oka wąska biała obrączka od której ku tyłowi odchodzi biały pasek. Młodociane podobne do samicy.

Pożywieniem czerniczki są rośliny wodne i lądowe uzupełnione przez wodne bezkręgowce. Nurkuje.

Czerniczka gniazdo zakłada na skraju wody, na wysepce lub pływającej platformie. Zbudowane z części roślin.

W ciągu roku wyprowadza jeden lęg (w razie utraty jaj może wyprowadzić drugi ponownie), składając w maju czerwcu 5 do 14 jaj koloru od kremowego przez oliwkowy i zielonkawy po brązowy.

Jaja mają średnie wymiary 58×41 mm i średnią masę 51 g.

Jaja wysiadywane są przez okres 25 do 29 dni przez samicę.

Pisklęta opuszczają gniazdo po wykluciu, usamodzielniają się po 49 do 56 dniach.

Czerniczka

Czerniczka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *