Czyżyk lubi lasy iglaste, lecz gnieździ się również w lasach mieszanych i wyjątkowo w lasach liściastych. Jest nadzwyczaj zwinnym i towarzyskim ptakiem.
Czyżyki lubią się kąpać nawet zimą i czasem mają tak zmoczone pióra, że z trudem zrywają się do lotu. Latają bardzo szybko lotem falistym i pokonują duże przestrzenie lecąc na znacznej wysokości. Stąd też łatwiej jest je usłyszeć, niż zobaczyć, tym bardziej że w locie często się odzywają.
Okres lęgowy trwa od kwietnia do lipca. Wyprowadzają dwa lęgi w roku. Toki odbywają się w stadach, już w lutym; w okresie lęgowym czyżyk jest bardzo cichy. Samica wybiera miejsce i buduje gniazdo, zazwyczaj na świerku, dobrze je maskując. Jaja są niebieskawe lub zielonkawe, z rdzawymi kropkami lub plamkami, zwykle w liczbie 4?6. Samica wysiaduje je przez 13 dni. W tym czasie samiec ją karmi. Oba ptaki przynoszą pisklętom przez 13?15 dni pokarm, który początkowo składa się prawie wyłącznie z owadów. Młode wkrótce zaczynają przebywać poza gniazdem i gdy pisklęta z drugiego lęgu są już opierzone, rodziny zbierają się w większe stada i od sierpnia zaczynają koczować po okolicy. Czyżyk jest u nas ptakiem częściowo osiadłym. Ptaki z północy regularnie wędrują na południe, na zimowiska w Europie Środkowej lub dalej na południe. Górskie czyżyki zlatują na niziny i pojawiają się w miejscach porośniętych przez olchę i brzozę.
Ptaki te odżywiają się nasionami tych drzew, stanowiącymi główną część ich pożywienia w tym czasie. Ostro zakończony dziób pozwala im na penetrację szyszeczek olchy. Chwytają się najcieńszych gałązek i wybierają nasiona, zwisając głową w dół. Na północ przelatują w marcu i kwietniu. W lecie na nizinach Europy Środkowej pozostaje ich niewiele.
Samiec czyżyka jest zielonożółty, z ciemniejszymi plecami i żółtym spodem. Czarnozielone skrzydła mają żółte pręgi, kuper zaś i nasada zewnętrznych sterówek są żółte. Głowa jest przyozdobiona czarną czapeczką, a na podbródku znajduje się czarna plama. Samica, podobnie jak młode, nie ma czarnej czapeczki, jest szarozielona i wyraźniej paskowana.
Czyżyk występuje w środkowej, wschodniej i północnej Europie, Azji Mniejszej i wschodniej Syberii. Podobny, lecz bardziej paskowany gatunek żyje w górskich lasach iglastych od Kanady po Nowy Meksyk. W Polsce czyżyk jest średnio licznym gatunkiem lęgowym w górach i na północnym wschodzie, natomiast bardzo nielicznie gnieździ się na pozostałym obszarze kraju.
Od kilku dni obserwuje na parapecie okna dziwne male ptaszki podobne do sikorek. Co roku przez cala zime kupuje mieszanki nasion i dokarmiam ptaki. Wiec jakie bylo moje zdziwienie gdy zerklam do internetu i okazalo sie ze tym slicznym gosciem jest czyzyk. Przygladam sie im przez szybe jak sprytnie rozprawiaja sie ze slonecznikiem. Sa bardzo towarzyskie i nic sobie nie robia z czloweeka za szyba!
wraz z sikorkami przylatuje ten fajny gość i wcale się nie boi.Uwielbia słonecznik.Moja kicia siedzi na parapecie,obserwuje a on nic sobie z tego nie robi tylko kręci główką
😈 💡 ❓ 💡 💡 💡 💡 💡 💡 💡 💡 💡
wiem