Kwiczoł zamieszkuje głównie północną i środkową Europę oraz Syberię. Interesujące jest to, że ostatnio zasięg kwiczoła przesunął się w kierunku zachodnim i południowym. W zachodniej części Polski jest gatunkiem bardzo nielicznym, natomiast na wschodzie średnio licznym.
Kwiczoł zasiedla tarasy zalewowe dużych rzek, obrzeża stawów, stare parki, zadrzewienia śródpolne oraz skraje lasów, szczególnie chętnie gnieździ się w pobliżu wilgotnych łąk. Nie zamieszkuje zwartych lasów.
Głos ostrzegawczy kwiczoła brzmi ?czak-czak-czak” i jest bardzo charakterystyczną cechą tego gatunku.
Przylatuje w marcu i kwietniu. Okres lęgowy trwa od kwietnia do czerwca. Na obszarach wysuniętych bardziej na południe pary wyprowadzają dwa lęgi, a na północy tylko jeden lęg w roku. Kwiczoł w przeciwieństwie do innych drozdów często gnieździ się w koloniach. Chociaż niektóre pary zakładają gniazdo osobno, najczęściej spotyka się kolonie, składające się nawet z 30?40 par. Samica wysiaduje 4?6 jaj, które są nie do odróżnienia od jaj kosa. W 13 ?14 dni później oboje rodzice rozpoczynają karmienie młodych, które trwa 13 ? 15 dni. Młode są karmione przez dalsze 2 tygodnie poza gniazdem.
Dieta składa się zarówno z pokarmu zwierzęcego, jak i roślinnego. W zimie stada kwiczołów żywią się głównie dojrzałą jarzębiną i innymi owocami. Jest ptakiem częściowo osiadłym. Odlatuje na zimowiska w październiku i listopadzie. Ptaki z północy i niektóre ze środkowej Europy odlatują głównie na zachód i południe. W przeszłości polowano na kwiczoły, a ich mięso było wysoko cenione.
W przeciwieństwie do innych drozdów kwiczoł jest ptakiem stosunkowo barwnie upierzonym. Najbardziej charakterystyczną cechą jego upierzenia jest łupkowoszara głowa i kuper, które kontrastują z brązowym grzbietem i czarnymi sterówkami. Pierś jest rdzawożółta, ciemno prążkowana, brzuch jaśniejszy, słabo plamkowany. Skrzydła są białe od spodu.
Samica jest ubarwiona podobnie, natomiast młode są bardziej matowe, a z wierzchu jednolicie brązowe. Gniazdo kwiczoła przypomina gniazdo kosa. Zewnętrzna warstwa zbudowana jest z suchej trawy i liści, środkowa, z iłu i gliny z domieszką piasku, szybko zasycha i twardnieje. Wyściółkę gniazda stanowi delikatna trawa.