Łozówka

Występowanie tego gatunku ogranicza się do Europy ? od Wielkiej Bryta­nii i Francji po Ural. Nie występuje na Półwyspie Iberyjskim i Ape­nińskim oraz prawie na całym Półwyspie Skandynawskim. W Polsce jest średnio licznym gatunkiem lęgowym całego niżu.

Łozówka nie jest uzależniona od wilgotnego środowiska, jak większość gatunków pokrzewek. Można ją spotkać na polach obsianych rzepakiem, kuku­rydzą lub koniczyną, w przydrożnych zaroślach, w łozowiskach, na zachwaszczonych polach, często w pokrzywach. Jej śpiew jest mniej szorstki oraz bardziej harmonijny i zróżnicowany niż śpiew innych pokrzewek.

W niektórych językach zwana jest ?słodkim trzciniakiem”, ponieważ jej śpiew jest miękki, melodyjny i przypomina śpiew zaganiacza. Łozówka jest świetnym naśladowcą głosów innych pta­ków. Może naśladować jaskółkę dymówkę, kuropatwę i inne ptaki żyjące w sąsiedztwie. Przylatuje do miejsc lęgowych w maju. Okres lęgowy trwa od maja do lipca. Terytorium lęgowe jest małe, rozciąga się 20?30 m wokół gniazda. Samiec broni go energicznie i śpiewa bardzo intensywnie, aż do wylęgu młodych.

Łozówka często śpiewa w nocy.

Gniazdo buduje w typowy dla pokrzewek sposób, przyczepiając je do łodyg roślin zielnych lub gałązek krzewów, zawsze ponad ziemią. Gniazdo budują oba ptaki z suchych liści, źdźbeł traw, włókien ro­ślin. Jaja są niebieskawe lub zielonkawe, pokryte dużymi, brązowymi plamami. Samica składa 4?5 jaj. Oboje rodzice biorą udział w wysia­dywaniu przez 12?13 dni. Karmią pisklęta przez dwa tygodnie. Ło­zówka jest owadożerna, lecz sporadycznie zjada również owoce ro­ślin. We wrześniu odlatuje do wschodniej Afryki.

W upierzeniu łozówki brak jest paskowania. Osobniki obu płci ubarwione są tak samo ? od góry ciemno-oliwkowo-brązowe, a od spodu blado-kremowo-białe. Powyżej oka występuje delikatny, jasny pasek. Łozówka bardzo przypomina wyglądem trzcinniczka i dlatego najlepiej rozpoznawać te gatunki po śpiewie. Trzymaną w ręku łozówkę można zwykle rozpoznać po wycięciu na wewnętrznej chorągiewce drugiej lotki pierwszego rzędu; jest ono umieszczone powyżej końca ósmej lotki pierwszego rzędu, pomiędzy szóstą i ósmą lotką pierwszego rzędu.

U trzcinniczka wycięcie znajduje się poniżej końca ósmej lotki pierwszego rzędu. Jednakże zdarzają się przypadki pokrywania się tych cech, jak również i innych, takich jak ubarwienie wnętrza paszczy piskląt, co uniemożliwia całkowicie pewne oznaczenie. Młode łozówki mają pomarańczowe wnętrze paszczy, a na języku dość długie czarne plamy o niewyraźnych konturach.

Łozówka

Łozówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *