Trzmielak

Ptak ten występuje tylko na Kubie i na wyspie Pinos. Trzmielak buduje gniazdo rekor­dowo szybko: w jeden dzień. Mi­mo pośpiechu jest to kunsztowna lilipucia kołyska z mchu, pajęczy­ny, puchu ostów, kleistych włó­kien dzikiej bawełny oraz innych, równie delikatnych materiałów.

Ma kształt czarki. Stanowi zarazem wzór umiejętności maskowania: nawet na odsłoniętym miejscu trudno je wykryć. Często spoczy­wa po prostu na gałęzi, czasami na pomarańczy lub innym owocu.

Samica trzmielaka znosi dwa białe jaja rozmiarów ziarna gro­chu. Jednak są one proporcjonal­nie duże, bo każde stanowi szóstą część wagi ciała matki.

Po dwóch tygodniach wysiadywania wykluwa­ją się pisklęta zrazu ślepe, nie­dołężne, całkiem nagie, z krótkim dziobem typu jaskółczego. Mając pięć dni, pokrywają się szarym pu­chem. Ten drobiazg wielkości mu­chy przyjmuje od urodzenia tylko pokarm zwierzęcy: muszki i inne owady znacznie mniejsze od ko­mara.

Musi być karmiony przynaj­mniej co minutę. Gdy matka błyskawicznie pcha ostry dziób w maleńkie gardziołko – wyglą­da, jakby chciała swą pociechę przyszpilić do gniazda.

W rzeczy­wistości robi to zdumiewająco ostrożnie i nigdy nie skaleczy pis­klęcia.

Gniazdo trzmielaka jest nie większe od owocu wiśni. Samica składa w nim dwa jaja. Każde z nich waży około 0,35g, natomiast wielkością przypomina dorodną pestkę wiśni.

Trzmielak

Trzmielak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *