Zimorodek występuje nad rzekami i potokami o wodach przejrzystych, rzadziej nad jeziorami i stawami. Do gniazdowania potrzebne mu są gliniaste lub piaszczyste, ale zawsze urwiste brzegi, w których wygrzebuje na wiosnę norę.
Samotniczy tryb życia zimorodka zostaje przerwany w lutym, kiedy to dobierają się pary w wyniku swego rodzaju toków. Oba ptaki gonią się, po czym samiec pozwala podziwiać się, kiwając całym ciałem.
Swój podziemny korytarz wygrzebują oboje, posługując się głównie dziobami. Nogi służą tylko do spychania wygrzebanej ziemi. Wejście do gniazda ma 5?6 cm szerokości, a korytarz ciągnie się czasami metr, wznosząc się łagodnie aż do okrągłej komory. Samica składa w niej jaja bezpośrednio na ziemi, na której gromadzą się później ości. Zniesienie liczy 5?6 kulistych, błyszczących jaj, które rodzice wysiadują przez 18?21 dni. Pisklęta są karmione owadami i rybkami, co stanowi również pożywienie starych ptaków. Trudno jest zrozumieć, jak zimorodki mogą karmić młode ?sprawiedliwie” w ciemnościach komory lęgowej. Dzieje się to w wyniku odpowiedniej organizacji: młode, które dostało rybkę, usuwa się na bok, robiąc miejsce następnemu.
Po każdym locie ?aprowizacyjnym” młode przesuwają się o jedno miejsce i tak wszystkie otrzymują, co się im należy. Po 23?27 dniach młode zaczynają latać, ale rodzice zajmują się nimi jeszcze przez parę dni, a następnie szykują się do drugiego lęgu.
Zimorodek jest jednym z najładniej ubarwionych ptaków europejskich. Grzbiet ma lśniącozielony, brzuch rudawy. Dziób samca jest czarny, samicy ? czerwonobrązowy, przynajmniej u nasady. Upierzenie młodych jest bardziej matowe, pióra na piersi szaro obrzeżone. Sylwetka zimorodka jest nieco nieproporcjonalna: głowa z dziobem są prawie długości tułowia. Zimorodek lata szybko nisko nad wodą, ukazując turkusowoniebieskie barwy tylnej części ciała. Odzywa się często długim i przenikliwym gwizdem ?tith” lub powtarzanym, krótkim ?tut tut”. Siaduje na gałęzi nad wodą, czatując na ryby, które łowi nurkując.
Fajny ptaszek ;*** 🙄
fajny ptaszek 🙄 🙄