Inne nazwy: anioł morski, ryna, skwat
Raszpla zwyczajna jest rybą chrzęstnoszkieletową z rodziny raszplowatych (Squatinidae).
Ryba ta występuje w północno-wschodnim Atlantyku od południowej Norwegii, Szwecji i Szetlandów po Maroko i zachodnią Saharę, razem z Wyspami Kanaryjskimi i obszarem śródziemnomorskim pomiędzy 65° N i 15° N.
Można ją spotkać w przybrzeżnych wodach na głębokości 5?150 m, nad piaszczystym lub mulistym podłożem. Zwykle leży na dnie zagrzebana w piasku lub mule.
Raszpla zwyczajna dorasta do 90-120 (maksymalnie 200) cm długości i 80 (maksymalnie 100) kg masy ciała. Anioły morskie łączą cechy budowy płaszczek i rekinów. Ciało spłaszczone w przedniej części, głowa szeroka, pysk krótki, zaokrąglony, otwór gębowy przedni, szeroki i bardzo rozciągliwy. Zęby małe, o szerokiej podstawie, długim trójkątnym wierzchołku i gładkich krawędziach, na obu szczękach jednakowe. Ryba ta ma oczy małe, bez migotki.
Po 5 szczelin skrzelowych na bokach głowy przed płetwami piersiowymi, tryskawki półksiężycowate, duże. Szerokie płetwy piersiowe, nie zrośnięte z głową o zaokrąglonych brzegach tworzą kształt dysku. Płetwy brzuszne o podobnym kształcie jednak znacznie mniejsze, ich tylna krawędź sięga nasady pierwszej płetwy grzbietowej.
Dwie małe płetwy grzbietowe, bez kolców, osadzone blisko siebie na trzonie ogona, brak płetwy odbytowej. Płetwa ogonowa mała, niesymetryczna o dolnym płacie lepiej rozwiniętym od górnego.
Grzbiet szarawy, zielonkawy lub piaskowobrązowy, często z ciemnymi plamami lub marmurkowym wzorem. U młodych osobników często występują również rzędy jasnych plam. Brzuch biały.
Raszpla zwyczajna jest aktywna głównie nocą, żywi się rybami, przydennymi stawonogami i mięczakami.
Jest to gatunek jajożyworodny. Samica rodzi jednorazowo 9?20 młodych o długości ciała około 30 cm. Samice rodzą młode w płytkich przybrzeżnych wodach. W Morzu Śródziemnym odbywa się to wiosną, na Atlantyku ? latem.