Wal butelkonosy północny

Inne nazwy: wal butelkonosy, wal butlonosy, dogling

Wal butelkonosy północny jest gatunkiem walenia z rodziny wali dziobogłowych. Występuje głównie w strefie arktycznej i umiarkowanej Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego.

Ssak ten zamieszkuje arktyczne i umiarkowane wody Atlantyku – latem występuje od Islandii do wyspy Jan Mayen, natomiast zimę spędza w rejonach położonych bardziej na południe, sięgajych aż do Wysp Zielonego Przylądka. Sporadycznie w zachodniej części Bałtyku.

Wal butelkonosy preferuje strefę wód głębokich w pobliżu wybrzeży.

Długość ciała tego ssaka wynosi około 7,0-9,5 m. Masa ciała do 3 ton. Bardzo charakterystyczne dla tego gatunku jest silnie wypukłe czoło, zwłaszcza starych samców. Czoło jest wyraźnie oddzielone od dziobowatego pyska. Otwór nosowy znajduje się na wierzchołku głowy, nad oczyma. Na wierzchołku żuchwy znajdują się 2 małe, zaokrąglone zęby, dobrze widoczne szczególnie u starych samców. Młode samce mają często 2 pary takich zębów.

Płetwy piersiowe nie sięgają połowy długości ciała. Dzięki temu wydają się małe i w czasie poruszania się odgrywają tylko pomocniczą rolę. Ubarwienie grzbietu i boków ciała jest ciemnoszare do czarnego, z wiekiem rozjaśniające się. U starszych samic może wystąpić marmurkowy deseń. Młode osobniki mają szczególnie jasny spód ciała, wyraźnie odcinający się od ciemniejszych boków i grzbietu.

Wal butelkonosy północny tworzy niewielkie stada, złożone z samic z młodymi i z młodych osobników, ale niekiedy łączy się w gromady liczące ponad 1000 zwierząt. Stare samce wędrują samotnie. Wal butelkonosy pływa wolno, a po wynurzeniu się pozostaje dłuższy czas na powierzchni.

Wal butelkonosy jest wąskim specjalistą pokarmowym, żywiącym się głównie głębokowodnymi głowonogami. Bardzo przypomina pod tym względem kaszalota.

W poszukiwaniu głowonogów nurkuje bardzo głęboko – poniżej 500 m. Wdech trwa około minuty i jest dobrze słyszany dookoła. Potem wal nurkuje. Może przebywać pod wodą do godziny.

Młode rodzą się między marcem a majem. Noworodki mierzą 3 m długości.

Wal butelkonosy północny

Wal butelkonosy północny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *