Wydra

Długość ciała wydry to 60-90 cm, ogona 32-50 cm, waga 5-15 kg. Zwierzę to jest znakomicie przystosowane do życia wodno-ziemnego. Ma smukłe ciało i płaską, szeroką głowę z małymi uszami, które, podobnie jak i otwory nosowe, potrafi zamykać, gdy nurkuje pod wodą. Kończyny ma krótkie; między palcami występuje błona pławna. Jego sierść jest krótka, gęsta i natłuszczona, dzięki czemu nie przepuszcza wody.

Wydra zamieszkuje rzeki, jeziora i stawy, zwłaszcza o zadrzewionych brzegach, na których wykopuje nory. Jest znakomitym pływakiem i nurkiem (pod wodą może przebywać nawet 6 do 8 minut). Po lądzie porusza się także bardzo sprawnie – potrafi się ślizgać po śniegu lub lodzie, co ułatwia jej gładka sierść i mocny ogon. Prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia lubi się wygrzewać na słońcu. Jej pożywieniem są głównie zwierzęta wodne, zwłaszcza ryby, zjada również ptaki, jaja, żaby, raki i owady, a w niedużych ilościach także rośliny. W poszukiwaniu pokarmu, pojedynczo lub w parze, odbywa dalekie wędrówki (10 do 15 km w ciągu jednej nocy).

Na terenie swojego rewiru myśliwskiego wydra wykopuje norę w zarośniętym brzegu (jest to komora wyścielona trawą), leżącą powyżej poziomu wody, mającą 2-3 wyloty wentylacyjne, do której prowadzi 2-metrowy skośny tunel z wejściem poniżej poziomu wody. Czasami wydra zajmuje nory lisów i borsuków, adaptując je do własnych potrzeb. Oprócz stałej nory na terenie swojego rewiru wykopuje także kilka dodatkowych, z których korzysta, gdy jest zaniepokojona. W czasie powodzi przenosi się do wyżej położonych miejsc, a czasami wspina się również po pniakach drzew i ukrywa w dziuplach. Zimą, gdy powierzchnie zbiorników wodnych zamarzają, wydra poszukuje przerębli, przez które włazi do wody, wynurzając się od czasu do czasu dla zaczerpnięcia powietrza.

Wydry bardzo łatwo dają się oswoić – wychowane w niewoli są przyjacielskie i ufne. W niektórych rejonach świata (w Chinach i Indiach) bywają wykorzystywane przez ludzi do zapędzania ryb do sieci bądź łapania większych sztuk i wynoszenia ich na brzeg. Żyją do 18 lat. Do niedawna wydry były w Polsce ssakiem łownym, lecz ostatnio są bardzo rzadko występującym gatunkiem i wprowadzono dla nich ochronę całkowitą (od 1 kwietnia 1995 roku).

 Wydra
Wydra

1 Comment

  1. małolata

    słodka i to bardzo 😀

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *