Gekkon turecki

Długość ciała tego gekkona dochodzi najwyżej do 10 cm, a skóra jego jest pokryta wypukłymi łuskami. Dzięki owej przezroczystej, różowawej skórze zwierzęta te sprawiają wrażenie kruchych i delikatnych; szczególnie odnosi się to do ciężarnych samic, u których widoczne są nawet jaja przeświecające przez skórę brzucha.

Gekkona tureckiego najłatwiej spotkać wieczorem łub nocą na ścianach kamiennych budowli, na kamiennych tarasach winnic, na nasłonecznionych skałach lub pod kamieniami. Ciekawe, że zwierzęta te ? mimo nocnego w zasadzie trybu życia ? pojawiają się także często u wejścia do swoich kryjówek w ciągu dnia, ażeby zażyć kąpieli słonecznej.

Gekkon ten żywi się głównie nieopancerzonymi, miękkimi stawonogami, jak pająki, oraz owadami dwuskrzydłymi. Samce gekkona tureckiego można rozpoznać po wydawanych przez nie czystych, dźwięcznych sygnałach. Każda z samic składa 2 jaja; po około 2 miesiącach wylęgają się z nich młode o wyraźnie prążkowanych ogonach.

Zasięg rozprzestrzenienia gekkona tureckiego jest rozległy. Gatunek ten występuje w całym basenie Morza Śródziemnego, włączając wyspy Morza Egejskiego i północne wybrzeże Afryki. Ponadto obszar jego występowania obejmuje brzegi Morza Czerwonego i sięga w swej części południowej aż do Kenii, na wschodzie zaś do Indii. Zwierzę to zawędrowało nawet do Stanów Zjednoczonych i na Karaiby, równie chętnie bowiem przebywa w magazynach portowych jak i w domach i hotelach, gdzie schowa się czasem w opakowaniach różnych towarów, w których może być transportowane na nowe terytoria.

Większość spośród ponad 700 gatunków gekkonów jest aktywna nocą lub o zmierzchu. Jaskrawe ubarwienie nie jest przydatne do komunikowania się w ciemności, dlatego też ubarwienie ciała gekkonów jest na ogół bardzo skromne, jak na przykład u gekkona tureckiego, dzięki czemu zwierzęta te zyskały możliwość łatwego maskowania się. Są jednak wśród gekkonów okazy wyjątkowe. Na przykład przedstawiciele rodzaju Phelsuma, zamieszkujący Madagaskar, mają okrągłe źrenice oraz jaskrawo ubarwione ciało, nie potrafią natomiast wydawać głosu.

Gekkony nie zamykają oczu, ponieważ ich powieki w wyniku przystosowań ewolucyjnych zrosły się i stały się przezroczyste. Do usuwania z oczu cząstek kurzu gekkony używają swego długiego języka.

Gekkon turecki
Gekkon turecki