Zwinka zamieszkuje całą Europę z wyjątkiem rejonu Morza Śródziemnego, Irlandii i północnej Skandynawii. Na wschodzie tereny jej występowania ciągną się do Zakaukazia i dalej, poprzez pas klimatu umiarkowanego w Azji, aż do Bajkału. W Europie Środkowej jest to najpospolitsza jaszczurka z rodziny Lacertidae. Jej obszar występowania jest tak rozległy, ponieważ potrafiła przystosować się do bardzo różnorodnych warunków bytowania; znajduje dogodne siedliska nawet w pobliżu siedzib ludzkich. Najliczniej występuje na obrzeżach lasów i na wrzosowiskach. Duże populacje żyją również na nasłonecznionych nasypach kolejowych. Lubi tereny nizinne, można ją jednak czasem spotkać na wysokości do 3500 m n. p. m. Zwinka ma silny instynkt terytorialny. Pary lub osobniki samotne zaznaczają i bronią rewirów, w których przez wiele, lat polują, wyszukują kryjówki i składają jaja.
W klimacie umiarkowanym jaszczurka zwinka zapada w stan hibernacji w październiku, a budzi się w marcu lub w kwietniu. Zaraz po obudzeniu żywi się żarłocznie owadami. Po wylinieniu uzyskuje typowe jaskrawe ubarwienie i szuka partnera. Samica składa wczesną wiosną 5 ? 15 jaj, z których po około 5 tygodniach wylęgają się młode. W dni upalne jaszczurka ta jest aktywna rano i popołudniu. Podobnie jak wszystkie gady w dni zimne lub bardzo gorące przebywa w kryjówce.
Jaszczurka zwinka ma około 22 cm długości (prawie 60% przypada na ogon). Samiec jest trawiastozielony a samica brązowa.
Populacja tych jaszczurek zmniejsza się stopniowo.
Jaszczurki zwinki w Polsce są pod ochroną.
Jaszczurki zwinki ? samiec i samica
W mojej okolicy jest bardzo dużo tych jaszczurek. Bardzo ciekawe zwierzęta. Nawet nie wiedziałem, że tak licznie występujące w moim otoczeniu gady są pod ochroną.
Przyczyniam się do ochrony tych jaszczurek – mój roczny kot namiętnie łapie te biedne jaszczurki (których koło mojego domu jest bardzo dużo) a ja ciągle mu je odbieram i odnoszę w bezpieczne miejsce.