Kajman szerokopyski

Jest to gatunek gada z rodziny aligatorowatych.

Długość ciała do około 2 m.

Pysk szeroki, a w stosunku do długości szerszy niż ma aligator amerykański. Ubarwienie jasnooliwkowe. Grzbiet pokryty płytkami kostnymi.

Można go spotkać w północnej Argentynie, Boliwii, południowo-wschodniej Brazylii, Paragwaju, Urugwaju. Szacowana dzikia populacja wynosi od 250 do 500 tysięcy osobników.

Kajman szerokopyski występuje zarówno w wodzie słodkiej jak i słonej: zarośla mangrowe, bagna. Także wokół przybrzeżnych wysp Oceanu Atlantyckiego wśród namorzyn.

Pokarmem tego gada są głównie wodne bezkręgowce, a przede wszystkim ślimaki, oraz ryby, płazy i inne. Wydaje się, że ich szczęki są przystosowane do zgniatania pancerzy żółwi.

Podczas pory deszczowej samica buduje gniazdo na niedostępnych wyspach rzecznych lub na brzegu powyżej poziomu wody w kształcie kopca z błota i szczątków roślinnych, do którego składa między 20 do 60 jaj w dwóch warstwach, dzięki czemu tworzy się niewielka różnica temperatur pomiędzy nimi co może przyczyniać się do innych płci w embrionach poszczególnych warstw. Okres wylęgania trwa ok. 70 dni. W czasie wylęgu samica otwiera gniazdo pomagając młodym dostać się do wody. Przy budowie gniazda oraz w okresie ochrony młodych w wodzie może pomagać jej samiec.

Kajman szerokopyski

Kajman szerokopyski

1 Comment

  1. sandra

    Ale super zwierzak, chciałabym zobaczyć takiego kajmana na żywo:)

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *