Wąż Eskulapa

Nazwa gatunkowa tego węża (longissima ? najdłuższy,) jest całkowicie uzasadniona w Europie Środkowej. Osiąga on tu do 2 m długości, podczas gdy w bardziej północnych rejonach Europy ma tylko 1,6 m.

W Europie występują dwa podgatunki. Elaphe longissima longissima zasiedla tereny od północno-wschodniej Hiszpanii przez środkową i południowo- wschodnią Europę aż po Iran. E. I. romana występuje na obszarze od środkowych Włoch po Sycylię.

Nazwa tego węża pochodzi od rzymskiego boga sztuki lekarskiej Eskulapa (w mit. gr. Asklepiosa), któremu w starożytności wąż ten był poświęcony. W ślad za armiami rzymskimi jego kult rozprzestrzenił się w całej Europie.

Gatunek ten zamieszkuje zarośla i liściaste zagajniki, miejsca skaliste, często opuszczone budynki lub ruiny. Jest ruchliwy i pełen wdzięku. Potrafi wspinać się na krzaki i drzewa, gdzie od czasu do czasu poszukuje pożywienia. Poluje w ciepłych porach dnia, głównie po południu. Ukrywa się w dziuplach lub leży zwinięty w cieniu gałęzi. Żywi się głównie nornicami i myszami, chwyta także krety, jaszczurki i pisklęta. Ofiary przed pożarciem dusi.

Na przełomie czerwca i lipca samica składa w dziupli lub w pniaku 5 ? 8 podłużnych jaj długości około 35 mm. Młode, długości 12 cm, wykluwają się we wrześniu, w czasie gdy dorosłe przygotowują się już do snu zimowego. Pojawiają się ponownie w kwietniu lub w maju.

Wąż Eskulapa ma zwykle jednolite, od żółtawego do czarnobrązowego, ubarwienie i jaśniejsze podbrzusze. Młode odróżniają się od dorosłych jasną, kołnierzykowatą opaską z tyłu głowy i siateczkowatym deseniem utworzonym przez brzegi łusek.

W południowej Europie wąż Eskulapa występuje na całym jej obszarze, na północy natomiast tylko w izolowanych stanowiskach. Dawniej sądzono, że do rejonów tych został przeniesiony. Obecne znaleziska paleontologiczne świadczą o tym, że tereny te stanowią pozostałość po wielkich dawniej obszarach jego występowania, zredukowanych na skutek przemieszczającego się zlodowacenia.

Węże Eskulapa są pod ochroną w Polsce.

 Wąż Eskulapa
Wąż Eskulapa

2 Comments

  1. Łukasz

    Bardzo przydatny artykuł. Skorzystałem z niego i dostałem 5 z pracy domowej 🙂 Wielkie dzięki jeszcze raz.

    Reply
  2. Dobrosława Sekowsrona

    Zajebiste to jest! Chcę więcej tego i ciastek! ❗ 😳 🙂 ❗ 👿 ❗

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *