Zaskroniec rybołów

Jest to gatunek węża z podrodziny zaskrońcowatych w rodzinie połozowatych.

Od środkowej Europy na wschód, aż do zachodnich Chin i północno-zachodnich Indii.

W lipcu 2009 roku stwierdzono występowanie jednego osobnika młodocianego na terenie Polski ? w okolicy Cieszyna, nad rzeką Olzą.

Ubarwiony jest w tonacji szarej, oliwkowej lub zielono-brązowej. Od strony grzbietowej znajdują się niewielkie, ciemne plamy. Strona brzuszna jest żółta lub pomarańczowa z czarnymi cętkami.

U młodych rybołowów występują czasami żółte plamy w okolicach skroniowych, co upodabnia je do zaskrońca zwyczajnego. Z wiekiem plamy te znikają.

Żyje przy zbiornikach wodnych, większą część życia spędzając w wodzie. Choć na lądzie porusza się bardzo sprawnie, polują głównie w wodzie. Do niej ucieka również w sytuacji zagrożenia. Świetnie pływa i nurkuje.

Zaskroniec rybołów dorasta do 150 cm. Samce są mniejsze od samic.

Zaskroniec rybołów

Zaskroniec rybołów

5 Comments

 1. Andzia

  Fajny opis , w sam raz , do prezentacji . Dzięki ;*

  Reply
 2. janina

  Właśnie dzisiaj zauważyłam u siebie w ogródku, gdzie jest oczko wodne,zaskrońca rybołowa. Do tej pory odwiedzały mnie zwykłe. Wszystko wskazuje,że rozmnożyły się w Polsce.

  Reply
 3. pierre

  Takie głupoty piszecie”W lipcu 2009 roku stwierdzono występowanie jednego osobnika młodocianego na terenie Polski ? w okolicy Cieszyna, nad rzeką Olzą.”Jakby to jeden w Polsce był.Ja stwierdziłem osobnika w puszczy niepołomickiej,osobnik młody,żółte skronie.

  Reply
 4. pierre

  -a może to był zwyczajny zaskroniec sam nie wiem,ale świetnie pływał-całe jezioro przepłynął duże dość szybko

  Reply
 5. Zygmunt

  witam niedawno u siebie w stawie zauwazylem weza barwy oliwkowozielonej bez przebarwien i centek dlugosci ok 60-70cm a tydzien temu cos ugryzlo psa przesstal jesc myslalem ze sie nie wygrzebie ale dostal zastrzyk i sie wykaraskal na poczatku nie laczylem tych zdarzen ze soba ale teraz to sam nie wiem co mam myslec czy jest jakis sposob zeby pozbyc sie niechcianego lokatora z gory dzieki za odp.

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *