Zaskroniec zwyczajny

Jest to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae). Zaskrońce występują w całej Europie (z wyjątkiem Szkocji, Irlandii i północnej części Półwyspu Skandynawskiego). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość od 85 do 120 cm (wyjątkowo 2 m), a samiec od 70 do 100 cm. Żywią się żabami, traszkami, rybami lub drobnymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują jedynie poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.

Zaskroniec zwyczajny bardzo lubi przebywać na terenach podmokłych, bagnistych, w pobliżu jezior, doskonale pływa i nurkuje. Niektóre okazy można spotkać nad morzem. Pospolity na nizinach i w górach. Ogólny zasięg obejmuje całą Europę, północno-zachodnią Azję i północną Afrykę. W Polsce najpospolitszy z węży, jest objęty ochroną. Niekiedy zaskrońce zapędzają się w okolice domów (ogródków), nie czyniąc nic złego domownikom i są niegroźne, wręcz unikają ludzi.

Zaatakowany zaskroniec broni się, często udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

Zaskroniec zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtym plamom w okolicy „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne ? pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek.

Zaskroniec zwyczajny

Zaskroniec zwyczajny

W dawnej Litwie zaskroniec uważany był za zwierzę święte, wierzono bowiem, że domostwo, w pobliżu którego węże te zamieszkają, czeka pomyślność.

4 Comments

 1. Yola

  Wczoraj widziałam takiego zaskrońca u mnie na podwórku, przed drzwiami wejściowymi do mojego domu. Lekko się przestraszyłam, ale muszę przyznać, że ten gad jest przepiękny.

  Reply
 2. Mia88

  W moich okolicach dużo jest tych gadów. Moje koleżanki bardzo panikują jak je widzą, a ja podchodzę do tego spokojnie. W sumie nie są niebezpieczne, to po co bać się ich skoro one na pewno boją się bardziej nas niż my ich.

  Reply
 3. paulina

  ja nic z tego nie rozumiem

  Reply
 4. Michał

  u mnie jest bardzo dużo zaskrońców widzę je prawie codziennie bardzo często są rozjehane trohe mi ich szkoda bo jestem miłośnikiem węży 😛 :mrgreen: 😯

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *