Żółw zielony

Inna nazwa: żółw jadalny

Żółw zielony to gatunek gada z rodziny żółwi morskich. Nazwa żółw zielony pochodzi od koloru ich tkanki tłuszczowej. Często spotyka się go na pełnym morzu w stadach.

Występowanie: wszystkie ciepłe morza i oceany strefy równikowej. Osobliwym odkryciem było odnalezienie tych żółwi zimujących w stanie odrętwienia na dnie Zatoki Kalifornijskiej na głębokości 10 – 15 metrów przez kilka miesięcy.

Karapaks jest silnie spłaszczony zwężający się w tylnej części. Głowa wąska mocno spłaszczona z boków pokryta regularnie ułożonymi tarczkami. Koniec pyska jest tępo ścięty i nie ma kształtu ptasiego dzioba. Kończyny przekształcone w płaskie i szerokie wiosła a na przedniej parze znacznie dłuższej od tylej jest po 1 pazurze. Karapaks jest oliwkowo-zielony lub brunatny w żółte palmki lub smugi a plastron jednolicie jasnożóły lub biały.

Pożywienie tego gada jest głównie roślinne: trawa morska i glony.

Karapaks do 140 cm długości, masa ciała do 500 kg.

Samce i samice dojrzewają płciowo pomiędzy 10 a 24 rokiem życia. Kopulacja może przebiegać pod wodą lub na jej powierzchni zwykle około kilometra od brzegu. Samce są w tym okresie bardzo podniecone i gryzą te, które akurat spółkują z samicami. Bywa, że samica ma dość spermy aby składać jaja kilka razy w roku. Ciąża trwa od 40 do 72 dni zależnie od rejonu. Np. żółwie zielone z Pacyfiku składają mniej jaj od żółwi zielonych z Atlantyku.

Samice wychodzą na ląd w miejscu swego urodzenia tylko żeby złożyć od 100 do 200 jaj o średnicy ok. 5 cm w wykopanych przez siebie dołkach o głębokości ok. 20 cm za pomocą tylnych kończyn. Następnie przysypuje jaja piaskiem, który ochroni je od przegrzania w promieniach słońca i ukryje przed drapieżnikami. Może powtarzać tę czynność kilkakrotnie w jednym cyklu lęgowym, który przypada raz na 2 lub 3 lata.

Żółw zielony

Żółw zielony

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *