Biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka należy do jednego z najliczniejszych gatunków biedronek występujących w Polsce. Owady dorosłe (5-8 mm długości) są aktywne od wiosny do późnej jesieni.

Samica składa żółte, owalne jaja, które przylegają do siebie i tworzą grupki po 30-50 sztuk. Larwy biedronek znacznie się różnią od postaci dorosłych. Występują od czerwca do sierpnia. Są bardzo ruchliwe i żarłoczne. Jedna larwa w okresie rozwoju (20-30 dni) niszczy ponad 600 mszyc. Natomiast dorosła biedronka zjada od 30 do 60 mszyc dziennie. Nie gardzi również jajami różnych owadów, między innymi stonki ziemniaczanej.

Zaniepokojone biedronki (zarówno owady dorosłe, jak i larwy) wydzielają hemolimfę w postaci kropelek, która zabarwiona jest na żółto i ma silne właściwości trujące. Przed przepoczwarczeniem larwy biedronek przyklejają się końcem odwłoka do podłoża.

W Polsce rozwijają się zwykle dwa pokolenia w ciągu roku. Zimują jedynie owady doskonałe, często w dużych skupiskach, pod liśćmi, w szczelinach lub gruzach. Fascynującym zjawiskiem są wędrówki biedronek w poszukiwaniu zimowisk. Przelatują wówczas duże odległości, sięgające nawet kilkudziesięciu kilometrów. Liczba owadów biorących udział w przelotach jest często bardzo duża (setki tysięcy osobników).

 Biedronka siedmiokropka
Biedronka siedmiokropka

5 Comments

 1. aha

  Biedronki są śliczne, jak byłem mały to częściej je widywałem, teraz jest ich jakby mniej. Ciekawe dlaczego.

  Reply
 2. GT520

  KRUTKI OPIS 😡 ALE NIE MUWIE ŻE GŁUPI 😀

  Reply
 3. GT520

  OPIS FAJNY 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

  Reply
 4. GT520

  ŻECZYWIŚCIE TA BIEDRONKA MA 7 KROPEK :mrgreen:

  Reply
 5. GT520

  MYIŁEM SIĘ TEN PISZĄC ŻE TEN OPIS JEST BARDZO KRUTKI, CAŁĄ KARTKĘ DUŻEGO BLOKU ZAJĄ MI TEN OPIS 😯

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *