Kokonica jeżynówka

Kokonica jeżynówka to motyl spotykany pospolicie w całym kraju w środowiskach leśnych, na brzegach lasów, w zagajnikach, ogrodach i zaroślach, lata w maju i czerwcu.

Gąsienice lęgną się późnym latem z jaj składanych kupkami na roślinach pokarmowych (wrzos, krzaki dębowe i wiele innych) i w pierwszym okresie życia są zupełnie czarne.

Po pierwszych linieniach występują u nich coraz wyraźniejsze złotożółte obrączki międzysegmentowe, które zanikają po ostatnim linieniu.

Dorosłe gąsienice w październiku lub listopadzie zakopują się na kilka centymetrów w ziemi i zimują w okrągłych jamkach zwinięte w kłębek.

W bardziej wilgotnych środowiskach zdarza się, że na zalanym terenie przebywają zimę zamarznięte w bryłkach lodu, od którego ciało gąsienic jest oddzielone długimi włoskami.

Wiosną opuszczają zimowe legowiska i wędrują kilka tygodni, wygrzewając się w promieniach słońca i nie pobierając pokarmu, dopóki nie nadejdzie właściwy dla nich czas na zbudowanie oprzędu.

Oprzędy, spotykane w naturze są zupełnie nieprzezroczyste, w odróżnieniu od oprzędów gąsienic uzyskanych niekiedy w warunkach hodowlanych.

Samce motyli tego gatunku latają w dzień ? po południu i przed zachodem słońca, samice ? nocą w celu złożenia jaj.

Włoski gąsienic mają właściwości parzące.

Cecha ta tyczy wielu gatunków gąsienic uwłosionych.

 Kokonica jeżynówka
Kokonica jeżynówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *