Mrowiszczak mrówkomirek

Mrowiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum) jest gatunkiem myrmekofilnego owada z rzędu prostoskrzydłych, z rodziny mrowiszczaków.

Gatunek ten prawdopodobnie pochodzi z Azji. Obecnie występuje również w Środkowej i Południowej Europie. W Polsce jest jedynym przedstawicielem rodziny Myrmecophilidae. Spotykany w: Górny Śląsk, okolice Wejherowa, Poznań, Nowa Słupia, Zwierzyniec, Podkowa Leśna, Busk, Kazimierz Dolny, Puławy, Kwidzyn, Skwierzyna oraz Nowogar.

Mrowiszczak mrówkomirek jest brunatnorudy i pokryty jedwabistymi włoskami. Samice osiągają długość około 3 mm, zaś samce są mniejsze i osiągają maksymalnie około 1,5 mm długości. Obie płcie są bezskrzydłe.

Owady te występują w gniazdach różnych gatunków mrówek (z rodzajów Formica, Lasius, Camponotus oraz Tetramorium).

Mrowiszczak posiada uwstecznione oczy, pozbawiony jest skrzydeł i ich pokryw. Owad ten w ciemności orientuje się za pomocą długich czułków, na których są wrażliwe narządy zmysłów.

Samice rozmnażają się partenogenetycznie. Jedna samica potrafi złożyć do 50 jaj. W mrowisku można zaobserwować jednocześnie różne stadia rozwojowe tego owada.

Mrowiszczak mrówkomirek

Mrowiszczak mrówkomirek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *