Paź żeglarz

Inne nazwy: witeź żeglarz, żeglarek.

Jest to motyl zaliczany do rodziny paziowatych.

Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi 7-8 cm. Ubarwienie skrzydeł jasnożółte z czarnymi, klinowato zwężającymi się pręgami, tylna para skrzydeł zakończona wypustkami w kształcie szpica, na ich brzegu znajduje się dodatkowo czerwono-czarna plamka.

Paź żeglarz występuje w Europie, Afryce Północnej, a także w klimacie umiarkowanym Azji. W Polsce występuje głównie na południu i w środkowej części kraju, objęty ochroną gatunkową. Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach.

Motyl pojawia się w drugiej dekadzie maja i lata do końca czerwca. W Polsce sporadycznie pojawia się drugie pokolenie przy wyjątkowo ciepłym lecie.

Gąsienice pazia żeglarza żerują głównie na krzewach i drzewach owocowych, m.in. na śliwach i jabłoniach, a także tarninie i głogu. Są zielonkawe w liczne czerwone i brązowe kropki. Ubarwienie gąsienicy pełni funkcję obronną, gdyż imituje ptasie odchody. Poczwarka jest zielona lub brązowa (zimująca), przytwierdzona kremastrem do łodygi, przepasana jedwabną nicią w połowie długości (zwrócona kremastrem do dołu).

Paź żeglarz

Paź żeglarz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *