Rusałka laik

Rusałka laik jest motylem z rodziny rusałkowatych.

Można go spotkać w południowej Europie, Azji, Kanadzie i północnej części USA. W Polsce gatunek ten wymarł w latach sześćdziesiątych, w poprzednim stuleciu widywano regularnie migrujące osobniki, natomiast w XIX w. istniała stała populacja.

Obecnie najbliższa populacja lęgowa występuje we wschodniej części Ukrainy i w krajach bałkańskich (również tam gatunek uważany jest za rzadki).

Rusałka laik żyje w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie w łęgach i grądach, gdzie możemy go spotkać na polanach leśnych, skrajach lasu i leśnych drogach.

Gatunek ten jest terytorialny, samiec nerwowo lata wzdłuż dróg leśnych patrolując otoczenie i szybko przepędza intruzów. W czasie żerowania nie atakuje przybyszów.

Czas lotu przypada od lipca do czerwca, w międzyczasie laik zimuje w dziuplach, szczelinach skalnych, na strychach. Jeśli zima jest długa i mroźna, osobniki zimujące latają nawet do końca lipca, dając początek nowemu pokoleniu w sierpniu.

Wierzch skrzydeł rusałki jest jasnobrązowy z licznymi czarnymi i po jednej białej plamce na każdym skrzydle. Spód szary, ciemno prążkowany, z charakterystyczną, jaśniejszą literką „L” (stąd nazwa laik).

Rozpiętość skrzydeł do 65 mm. Brzegi skrzydeł powcinane.

Gąsienica jest jasno nakrapiana, przypomina grudkę ptasiego kału. Żyje na brzozie, iwie, osice i wiązie. Poczwarka szara z metalicznymi plamkami, wisząca.

Rusałka laik

Rusałka laik

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *