Wyskór złocisty

Wyskór złocisty (Potamanthus luteus) jest gatunkiem owada z rodziny wyskórowatych z rzędu jętek.

Owady te występują w niemal całej Europie oraz w znacznej części strefy umiarkowanej Azji. Niestety w ostatnim czasie wzrost zanieczyszczeń spowodował spadek lokalnych populacji.

Ciało wyskóra złocistego, jak nazwa na to wskazuje, ma charakterystyczny, złoty kolor. Długość ciała wynosi około 13 mm. Długość przedniego skrzydła sięga zwykle 14 mm. Samce są mniejsze od samic, które są jaśniejsze i mają mniejsze, brązowe oczy. Samce mają oczy duże i zielone. Przednia para skrzydeł jest cztery razy większa od drugiej. Subimago mają ciemniejsze skrzydła od form w pełni dojrzałych. Aparat gębowy jest zredukowany, ponieważ imago nie odżywiają się.

Larwy (nimfy), które żyją w wodzie mają 14-18 mm długości. Na odwłoku znajdują się wyraźnie orzęsione wyrostki skrzelowe. Larwy żyją 1-3 lata na dnie czystych wód płynących (preferują większe i mało wartkie rzeki). Nimfy odżywiają się przede wszystkim glonami. Żyją one przytwierdzone do dużych kamieni lub pod nimi. Ostatnie stadium nimfy wychodzi ponad wodę, przyczepia się do rośliny i przeobraża w subimago. Dopiero po pewnym czasie przybierają postać dojrzałych płciowo osobników. Imago można spotkać w dużych ilościach nad brzegami rzek od czerwca do sierpnia. Latają one głównie po zmierzchu, dzień zaś spędzają na roślinach nadbrzeżnych.

Wyskór złocisty

Wyskór złocisty

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *