Cyriopagopus schioedtei

Jest to gatunek pająków nadrzewnych z rodziny Theraphosidae.

Gatunek sklasyfikowany został w 1891 roku przez Torda Thorella.

Cyriopagopus schioedtei występuje na Malezji. Ich wielkość wynosi do 7-8 cm ciała, z rozpostartymi odnóżami około 22-25cm.

Ptasznik jest ładnie ubarwiony, karapaks jest żółto-zielony, kończyny czarne, odwłok jest jasnobrązowy z biegnącymi poprzecznie pasami, które pojawiają się wraz ze wzrostem pająka.

Samce na nagołaszczakach posiadają tzw. bulbusy (narządy kopulacyjne), dojrzewają stosunkowo szybko, bo już po roku (zdarza się nawet przy 8, 9 wylince), samice po 1,5 roku. Samice są znacznie masywniejsze od samca.
Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć trudne ze względu na skompletowanie dorosłej pary. Samica jest często agresywna do samca i często go zjada.

Ptasznik potrzebuje terrarium o wymiarach 30x30x30 cm lub większe. Temperatura powinna być w granicach 22-26°C, wilgotność na poziomie 80-90%. Jako podłoże należy użyć kwaśny torf, włókno kokosowe, korzeń lub kawał kory dla zapewnienia kryjówki. Z powodzeniem można udekorować sztucznymi roślinami lub mniej polecanymi żywymi.

Cyriopagopus karmimy standardowo mącznikiem młynarkiem (larwy), świerszcze, karaczany i inne bezkręgowce, od czasu do czasu mysi osesek.

Cyriopagopus schioedtei to pająk o silnym jadzie i bardzo agresywny polecany tylko doświadczonym hodowcom. Jest ciężko dostępny.

 

Cyriopagopus schioedtei

Cyriopagopus schioedtei

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *