Jest to pająk z rodziny ptasznikowatych.
Ptasznik wiosłonogi w naturze występuje w Afryce Zachodniej, najczęściej w Sierra Leone. Zasiedla korony drzew.
Jest gatunkiem ciepłolubnym. Żyje w klimacie o wysokiej wilgotności i temperaturze w granicach 27-29°. Jest drapieżnik. Wiedzie nocny tryb życia .
Samica ma grzbiet żółty i pomarańczowy, natomiast spód czarny. Posiada barwny wzór w postaci plamek na odwłoku i radialnych pasków na karapaksie. Na odnóżach ma czarne plamki. Samiec ma delikatniejszą budowę, ma bardziej stonowane i mniej barwne kolory.
Samica jest większa: do 5,5-6 cm długości, rozpiętość odnóży do 15 cm, samiec 3 cm długości, rozpiętość odnóży 10-12 cm.
Samice żyją 10-12 lat, samce po ostatniej wylince żyją 6-9 miesięcy.
Samica znosi jaja po 6-8 tygodniach od zapłodnienia do kokonu. Po 3 tygodniach wylęga się z nich do 100 młodych, które po około miesiącu przeobrażają się w pełni wykształcone osobniki.
Ptasznik wiosłonogi jest jednym z najszybszych i najbardziej jadowitych ptaszników. Pająk ten jest często hodowany przez hobbistów. Jad może być niebezpieczny dla człowieka. Po ukąszeniu Stromatopelma calceatum pojawia się zazwyczaj silny, promieniujący ból. Nie towarzyszy mu wyraźna opuchlizna. Jeżeli zdarzy się ugryzienie, należy zażyć wapń i udać się do najbliższego pogotowia. Samce i samice są jadowite w podobnym stopniu.
ciekawy opis