Ptasznik zdobiony

Jest to gatunek nadrzewnego ptasznika, występujący w rejonach górskich Sri Lanki.

Ptasznik zdobiony jest bardzo szybkim i dobrze skaczącym pająkiem zdolnym nawet do lotu ślizgowego (zresztą jak większość nadrzewnych ptaszników). Pająk, choć nie wyczesuje włosków parzących, za to dysponuje bardzo silnym jadem i jest agresywny.

Z kokonu, który składa samica wylęga się od 80 do 160 nimf. Jego pokarm jest bardzo zróżnicowany zaczynając od świerszczy i innych owadów przechodząc przez różnego typu małe gady, płazy, kończąc na małych ptakach i ssakach takich jak myszy. Jest to ptasznik absolutnie nie polecany dla początkujących hodowców. Uchodzi za jednego z najbardziej jadowitych gatunków swojej rodziny.

Gatunek ten, jak i reszta pająków z rodzaju Poecilotheria jest pięknie ubarwiony. Od spodu na kończynach pająka są widoczne żółte ornamenty, a z góry przeważają kolory od czarnego do szarego, na odwłoku jest widoczny ornament w kształcie zygzaku z białymi konturami.

Ptasznik zdobiony dorasta do 6-8 cm ciała i do 25 cm z odnóżami, uznany jest za największego przedstawiciela rodzaju Poecilotheria. Dymorfizm płciowy zaczyna być widoczny około 6-7 wylinki.

Ptasznik zdobiony

Ptasznik zdobiony

1 Comment

  1. tosia

    Strasznie boję się pająków, a gdybym zobaczyła takiego ptasznika zdobionego to chyba bym zemdlała. Podziwiam ludzi, którzy hodują takie pająki jak np. ptaszniki i tarantule, ja nie mogłabym, brrr.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *