Tarantula ukraińska

Jest to gatunek dużego pająka z rodziny pogońcowatych (Lycosidae).

Tarantula ukraińska jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym od Chin do środkowej Europy. Najbardziej na zachód wysunięty punkt jego zasięgu występowania znajduje się we wschodniej Austrii. Po wycofaniu się lodowców zaczął rozprzestrzeniać się na tereny Europy Środkowej ? w połowie XVIII wieku dotarł do Węgier, a w połowie XX wieku do Moraw. W latach 60. XX wieku proces ten ustał, a zasięg występowania tarantuli ukraińskiej nieco się zmniejszył.

Tarantula ukraińska jest jednym z największych przedstawicieli pogońcowatych ? dorosłe samice mierzą 28?40 mm długości (bez odnóży) i ważą od 2,6 do 7 g. Jest największym pająkiem występującym w Europie Środkowej. Aparat jadowy składa się z pary gruczołów jadowych i masywnych szczękoczułków zbudowanych z grubej podstawy i ruchomych pazurów jadowych.

Pająk ten żyje w norach o średnicy 2?4 cm i długości 30?60 cm, wyłożonych nicią pajęczą. Wejście do nory często również pokryte jest oprzędem. W dzień pająk przebywa na dnie nory, zaś nocą czyha na ofiarę przy wejściu. Po upolowaniu zdobyczy zaciąga ją w głąb tunelu. Tarantule ukraińskie są agresywnymi pająkami ? notowano przypadki ukąszeń ludzi i innych zwierząt. Ukąszenia wywołują widoczne efekty, takie jak zaczerwienienie i ból w okolicach miejsca ukąszenia. Ze względu na duże rozmiary pazurów jadowych tarantul ukraińskich ich ugryzienie jest bolesne, a ślady po nim ? widoczne.

Tarantula ukraińska

Tarantula ukraińska

4 Comments

 1. jurang

  Bardzo boję się pająków, a takich to w szczególności, nie rozumiem ludzi którzy takie pająki w domu trzymają, wrrrr, to nie dla mnie.

  Reply
 2. MałyM

  Ale super pająk, jaka atrakcja by była w domu ale i wielka odpowiedzialność.

  Reply
 3. Jac

  Przyznam,że odczuwam lęk przed pająkami ale mam do nich szacunek.Wiem,że bytuje w moim pokoju przynajmniej parę okazów rożnych gatunków.Widuje je niekiedy szczególnie wieczorem-wtedy są aktywne(tak sądze)Dzisiejszego wieczoru spostrzegłem sporego krzyżaka na ścianie tuż przy biurku.Dałem mu spokój,myśle,że rano już go nie będzie obym tylko nie połknął go we śnie LoL;)Tak naprawde nie mam nic przeciwko,żeby bytował w moim otoczeniu.Z obserwcji wiem,że pająki są raczej nieśmiałe,przeważnie unikają blasku fleszy.Żyją niepostrzeżenie tuz obok pozostając zwykle niezauważone.Ciężko jest pozbyć się lęku przed tymi stworzeniami ale myślę,że jeśli mamy jakąś hierarchię wartości i szacunek do przyrody to można nauczyć się je tolerować lub w kulturalny sposób wyprosić z domu

  Reply
 4. Ewcia:)

  Ja tam uwielbiam pająki…nigdy mi nie przeszkadzały i zawsze chciałam mieć pająka w domu ale niestety jest to niemożliwe z powodu lęków przed nimi moich sióstr i mamy;/bardzo nie lubie gdy ktos zabija pajaki tak bez powodu,twierdząc ze ich w ogóle nie powinno byc a przecież pająk to też stworzenie i jak kazdy ma prawo życ

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *