Wymyk szarawy

Wymyk szarawy to uderzająco duży przedstawiciel rodziny pogońcowatych, długości 12-17 mm. Podstawowe ubarwienie ma szarobrunatne, często nieco czerwonawe, z ciemnymi przepaskami na nogach i rozmytym, niewyraźnym deseniem z plam na odwłoku. Samiec jest wyraźnie smuklejszy i bardziej długonogi niż samica.

Pająk ten występuje na żwirowatych brzegach wód płynących o naturalnym charakterze (w Niemczech przede wszystkim na obrzeżu Alp oraz na wydmach nadmorskich; w ostatnich latach bardzo rzadko spotykany, na wielu stanowiskach już wyginął). W Polsce spotykany na terenie całego kraju.

Wymyk szarawy żyje w samodzielnie wykopanych norach średnicy mniej więcej palca, od wewnątrz słabo tylko wyłożonych oprzędem. Czatuje u wejścia na przechodzące obok ofiary, ale nieraz polu je aktywnie poszukując zdobyczy. Najczęściej łowi owady, w tym nierzadko takie, które dorównują mu rozmiarami, np. duże biegacze. Wymyk szarawy osiąga dojrzałość płciową późnym latem, następnie zimuje i przystępuje do rozrodu na wiosnę następnego roku. W czerwcu można spotkać samice noszące przyczepione do kądziołków przędnych duże kokony jajowe, a od lipca obarczone siedzącymi na grzbietowej stronie odwłoka licznymi młodymi.

Wymyk szarawy należy prawdopodobnie do pająków szczególnie wrażliwych na zmiany zachodzące w środowisku. Stanowiska, na których jeszcze występuje, powinny być bezwzględnie chronione przed jakimikolwiek przekształceniami. Na przykład w Niemczech nad górną Izarą zasiedla tylko niewielkie tereny między starymi, silnie już zarośniętymi żwirowymi ławicami a właściwym brzegiem rzeki. Tam właśnie buduje swoje rurkowate norki w drobnoziarnistym, nie przemieszczającym się już żwirze, który jednak okresowo zalewa wysoka woda. Jak pająk potrafi przetrwać takie zatopienie, dotychczas nie wiadomo. Prawdopodobnie jednak jest w stanie przetrzymać powódź w swojej norce, zapewne w porę zamkniętej oprzędem i utrzymującej dzięki temu wystarczający na dłuższy czas zapas powietrza. Występują u nas jeszcze inne, niekiedy bardzo podobne wymyki (5 gatunków), ale żaden z nich nie osiąga takich rozmiarów, jak wymyk szarawy.

 Wymyk szarawy
Wymyk szarawy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *