Żaba dalmatyńska

Długość 5,5-9 cm.

Należy do żab ?brunatnych”. Jej ubarwienie jest podobne do dwóch poprzednio omawianych gatunków, jednak samce w okresie godowym nie zabarwiają się na niebiesko. Żaba dalmatyńska ma delikatną budowę ciała, wysmukły tułów i bardzo długie i cienkie kończyny tylne. Jest gatunkiem ciepłolubnym i w związku z tym żyje głównie na południu Europy. U nas – jak dotychczas – stwierdzono jedno stanowisko jej występowania w okolicach Wrocławia. Jest bardzo prawdopodobne, że można ją spotkać także w innych miejscach Polski, lecz wymaga to jeszcze dokładnych obserwacji. Jedynym okresem, w którym płazy te występują w wodzie, jest pora godów. Poza nią spotykane są głównie w lasach nad rzekami, często w stosunkowo suchych okolicach. Są bardzo zwinne, znakomicie skaczą (do 2 m), stąd polską nazwą tej żaby jest żaba zwinka.

Żaba dalmatyńska jest w Polsce pod ochroną.

 Żaba dalmatyńska
Żaba dalmatyńska

9 Comments

 1. Rafał

  Dokonałem obserwacji żaby dalmatyńskiej na Kaszubach. Ok. 2 km na wschód od miejscowości Mechowo k. Pucka. 10.07.2011. Mam zdjęcia.

  Pozdrawiam
  Rafał Mamajek

  Reply
 2. Tomasz

  Witam, mieszkam w Tarnobrzegu i żaba ta jest tutaj dosyć liczna. Niektórzy twierdzą, że występuje tylko w Bieszczadach ale ostatnio gdzieś czytałem, że jest test pospolita w Kotlinie Sandomierskiej. Na mojej działce je spotykam dosyć często i zrobiłem dziś zdjęcie jednej jak wybrała się na przechadzkę.
  Pozdrawiam Tomek

  Reply
 3. wielbicielka żab

  piękny płaz 😎 😎 😛 😳

  Reply
 4. trywi

  Dziś spotkałem dalmatynkę przy oczku wodnym w Puławach. Udało mi się zrobić zdjęcie 🙂

  Reply
 5. Trywi

  Dalmatynka zaobserwowana przy oczku wodnym w Puławach

  Reply
 6. Emil

  Ciebie to bym zdeptał z ogromną przyjemnością, potem podniósł, rzucił na ziemię i znowu zdeptał. Najchętniej rozżarzonymi podeszwami.

  Reply
 7. Miłośniczka zwierząt

  ja was zdeptam 😡 . ona jest w polsce pod ochroną!!!!

  Reply
 8. Miłośniczka zwierząt

  głupki przeczety tajcie grubszym drukiem

  Reply
 9. Miłośniczka zwierząt

  zdeptam cie a nie ty ją 😈

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *