Żaba moczarowa

Żaba moczarowa jest znacznie rzadziej spotykana w Europie Środkowej niż inne żaby. Obszar jej występowania rozciąga się od Francji, przez Europę Środkową, aż po jezioro Bajkał. Na północy, w Szwecji, spotyka się ją jeszcze poza kołem podbiegunowym. Miejsca, w których można ją spotkać najczęściej, to torfowiska i podmokłe łąki na terenach obfitujących w stawy. Jej występowanie jest obecnie ograniczone do kilku rozproszonych populacji, gdyż powierzchnia łąk o warunkach odpowiednich dla tego gatunku znacznie zmalała w ostatnich latach. Odnotowano także spadek liczebności żab tego gatunku w miejscach, w których łąk nigdy nie poddawano chemizacji, natomiast wypasano na nich gęsi domowe. Po dwóch latach z łąk, na których wypasano żarłoczne gęsi, żaby znikły.

Wczesną wiosną, gdy noce są wciąż jeszcze mroźne, niewielkie gromadki żab zbierają się w sadzawkach i małych stawach. Jeżeli staw jest duży, tworzą izolowaną grupę w najpłytszej jego części. W porze godowej u samców pojawia się niebieskawa lub intensywnie niebieska szata godowa (szczególnie na podgardlu) na skutek przenikania limfy aż do przestrzeni podskórnych.

Niełatwo jest odróżnić żabę moczarową od spokrewnionej z nią żaby trawnej, gdy jednak ogląda się je obie razem, identyfikacja jest łatwiejsza. Po pierwsze, mają one odmiennie ukształtowane głowy ? pysk żaby moczarowej jest ostrzej zakończony. Widoczne są także różnice w ukształtowaniu i wielkości metatarsalnych modzeli umieszczonych po przyśrodkowej stronie podeszew tylnych kończyn. Żaba moczarowa ma duży, twardy modzel, którego wielkość równa jest 2/3 wielkości I palca. Żaba trawna natomiast ma tam niewielką, miękką wypukłość. Brzuch żaby moczarowej jest jasny i jednolicie ubarwiony, choć czasami na podgardlu i piersi mogą występować niewielkie plamki. Ciemne plamy na skroniach są wyraźnie widoczne.

Kilka gatunków należących do rodzaju Rana występuje także w Ameryce Północnej. Jednym z najczęściej spotykanych jest żaba leopardowa, Rana pipiens, wykorzystywana jako zwierzę laboratoryjne.

Żaba moczarowa
Żaba moczarowa

1 Comment

  1. nana

    A więc to coś mi nie pasi nie ma charakterystyki 👿

    Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *