Głuptak

Głuptak większość życia spędza na morzu. Gnieździ się na stromych wyb­rzeżach skalnych Atlantyku. W Europie występuje na Islandii, na Wyspach Owczych, ale przede wszystkim w Wielkiej Brytanii; populacja brytyjska stanowi 80% liczebności gatunku.

Głuptaki są towarzyskie i gnieżdżą się w koloniach, niekiedy bardzo dużych. Gniazdo jest budowane z roślin morskich, z trawy i patyków. Samica składa jedno błę­kitnawe jajo, które wysiaduje na przemian ze swym partnerem przez 43?45 dni.

Wyklutemu pisklęciu przynoszą rodzice ryby morskie. Podczas karmienia pisklę wsadza dziób głęboko do przełyku. Karmione obficie, na­wet w nocy, młode po upływie 10 tygodni przypomina kulkę tłuszczu i jest o kilogram cięższe od rodziców. Młode głuptaki szybko jednak zrzucają ten nadmiar wagi. Opuszczają gniazdo nie umiejąc jeszcze latać, ale pływa­ją już i nurkują dobrze, robiąc w ten sposób dziesiątki kilometrów. Mają wówczas około 15 tygodni i są całkowicie samodzielne. Pozostaje im tylko nauka nurkowania z lotu.

Głuptak jest ptakiem na pół wędrownym. Ptaki północne i europejskie odlatują na Morze Śródziemne, skąd powracają między lutym a kwietniem.

Głuptak jest wielkości gęsi. Ma mocny, klinowaty dziób o brzegach zębatych i spiczastym czubku. Kąt jego warg sięga poza oczy. Ptaki dorosłe są białe, tylko czubki skrzydeł mają czarne, a głowa i szyja mienią się żółto. Naga skóra wokół oka jest czarna, dziób niebieskawy. Tęczówka oka jest biała.

Młode głuptaki są ciemnobrązowe, biało nakrapiane. Ptaki dwuletnie od trzyletnich odróżnia się łatwo: 2-letnie mają białe głowy, szyje i przednie brzegi piór, także pióra grzbietowe są biało obrzeżone; 3-letnie mają barwę dorosłych, jedynie pióra na ramionach i sterówki nie są całkowicie białe.

Ptaki te latają znakomicie; szybkość zawdzięczają długim i wąskim skrzydłom. W locie, nawet kiedy pikują, widać dobrze ich spiczasty ogon. Głos jaki wydają przypomina nieco szczekanie ?arrah”.

Głuptak

Głuptak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *