Obszar występowania maskonura obejmuje wybrzeża i wyspy północnego i środkowego Atlantyku. Żyje na wybrzeżach północno-wschodnich Ameryki Północnej, na Grenlandii, Islandii, na północnych wybrzeżach Skandynawii i Półwyspie Kola oraz na Spitsbergenie i Nowej Ziemi. We Francji występuje tylko na wybrzeżach bretońskich. Jest to ptak morski, żyjący poza okresem lęgowym na pełnym morzu. Część populacji jest wędrowna i dolatuje do Morza Śródziemnego.
Na wiosnę, w marcu, kwietniu, maskonur zajmuje trawiaste stoki na wybrzeżach i wyspach, gdzie dziobem i łapami wygrzebuje nory w ziemi. Gnieździ się w koloniach liczących niekiedy dziesiątki tysięcy osobników. Czasami zajmuje nory burzyka, a nawet królicze, w najgorszym wypadku szczeliny skalne. Nora ma do 2 m długości i kończy się szeroką komorą, wysianą trawą i roślinami morskimi.
W maju samica składa zazwyczaj 1 jajo, duże, białawe w żółtobrązowe plamki. Samica wysiaduje je na przemian z samcem przez około 40 dni. Po wylęgnięciu pisklę jest karmione jeszcze przez 40 dni rybami przynoszonymi w dziobie (ptaki trzymają je w poprzek). Następnie rodzice opuszczają swego potomka, który przez kilka dni daremnie oczekuje, a w końcu decyduje się na skok do wody i samodzielne zdobywanie pożywienia, które łowi pod wodą.
Maskonur ma wygląd zabawny, jednający mu sympatię, o czym może świadczyć nazwa łacińska ? braciszek arktyczny. Sylwetkę ma zaokrągloną z dużą głową i krótkimi czerwonymi nogami. Jego charakterystyczny dziób wyróżnia go wśród wszystkich ptaków morskich.
W szacie godowej trójkątny ten dziób, spłaszczony bocznie i garbaty, pokrywają czerwono-żółte poprzeczne karby. W upierzeniu spoczynkowym dziób traci barwność i częściowo wielkość wskutek spłaszczenia boków. Głowa staje się bardziej szara. Dziób młodych jest mniej garbaty, węższy, barwy czarniawej. Maskonur odzywa się tylko na lęgowisku, wydając rodzaj świergotania ?arr” lub ?ou”.