Pingwin cesarski

Pingwin cesarski to największy gatunek z rodziny pingwinów. Długość ciała około 120 cm, ciężar 22-45 kg.

Wyglądem bardzo zbliżony do pingwina królewskiego, różni się od niego głównie większymi rozmiarami ciała.

Kolonie lęgowe zakłada wyłącznie na właściwym kontynencie Antarktydy.

Zniesienie składa się z 1 jaja. Wysiaduje przez około 64 dni wyłącznie samiec, trzymając jajo na stopach, przykryte fałdem skórnym brzucha. Wysiadujące ptaki stoją ciasno obok siebie, ogrzewając się wzajemnie. Nie pobierają w tym czasie pokarmu. Okres ten przypada na niesłychanie surową zimę antarktyczną.

Pisklęta wykluwają się wiosną, w czasie panowania najlepszych warunków pokarmowych.

W okresie wysiadywania samice przebywają na morzu, czyli zazwyczaj w odległości 80-150 km od kolonii. Kiedy wiosną przybrzeżne lody pękają, kolonia znajduje się w pobliżu wody. Pisklęta w pierwszym okresie są karmione wydzieliną wola samców.

Po powrocie samic z kolei samce oddalają się na morze, przez 2-3 tygodnie karmieniem zajmują się wyłącznie samice, później oboje rodzice.

Młode jakiś czas przebywają razem w ?szkółkach”; samodzielność osiągają w ciągu lata, nie będąc jeszcze w pełni wyrośnięte.

 Pingwiny cesarskie
Pingwiny cesarskie

6 Comments

 1. Grzegorz

  witam
  poszukuję dokładnego opisu upierzenia pingwina cesarskiego .Może ktoś potrafi podpowiedziećgdzie mogę znaleźć jakiekolwiek dane na ten temat. Internet jest bardzo ubogi i nie podaje danych szczegółowych.Poszukuję również dokładnego opisu mewy mądrodziobej. Z góry dziękuję za pomoc

  Reply
  1. pingwinolog-amator

   Dorosły pingwin cesarski z przodu tradycyjnie biały brzuch, z żółtymi piórami od głowy do stóp (królewski ma tylko do mniej więcej końca klatki piersiowej). na „policzkach” żółte zakola. Kolor grzbietu w różnych odcieniach szarości aż do czarnego. Pisklęta – szare ciało głowa czarna z białymi zakolami na „policzkach”.

   Mam nadzieję, że to ci pomogło 🙂
   Pozdrawiam 🙂

 2. natuuuu

  super, dzieki za info, bardzo pomoglo 💡 😀

  Reply
 3. Olivia

  Dziękuje bardzo pomogło.Polecam. 😉

  Reply
 4. policja12

  no to jest do szkoły 😉

  Reply
 5. kasberg

  :mrgreen: 😥 😐 ➡ 💡 😉 🙄 😈 😡 😆 😎 😕 😯 😮 😀 😳 🙂 ❗ 👿 🙁 😛 ❓ Dzięki za 6 z przyry 🙂

  Reply

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *