Przepiórka wygląda jak miniatura kuropatwy.
Ptak ten bardzo szybko osiąga dojrzałość płciową – w wieku 10 tygodni.
Przepiórka występuje w Eurazji.
Samica przepiórki składa 7-16 jaj, sama je wysiaduje i wodzi pisklęta, które w wieku 10 tygodni mogą już zakładać własne rodziny.
Ptak ten żyje na polach, gdzie wprawdzie łatwo skryć się w zbożu bądź w zielonce – już wyrośniętych w dobie jej lęgów – lecz pełno tam rozlicznych groźnych mięsożerców.
Zarówno wysiadująca matka, jak żwawe, lecz nielotne pisklęta są narażone na atak lisa, tchórza, łasicy, węży, rabusiów przestworzy lub nawet chomika. Dlatego wysiadywanie trwa tylko 16 dni – najkrócej spośród wszystkich kuraków.
Pisklęta, początkowo wodzone przez matkę, wkrótce się usamodzielniają. Bardzo szybko dojrzewają i jeszcze w tym samym sezonie odbywają lęgi.
Przepiórka od wojny staje się coraz rzadsza w Polsce. Przyczyną jest stosowanie pestycydów: owadzi pokarm staje się mniej dostępny, a w dodatku zatruty.
Widujemy ją rzadko, pomykającą w zieleni zbóż i łąk. Częściej słychać jej ostry, trzysylabowy pokrzyk, który przyrodnicy i myśliwi nazywają biciem, a rolnicy tłumaczą: Pójdź-cie-żąć.
Ptak ten niechętnie podrywa się do lotu. A jednak mimo krótkich skrzydeł trawersuje w drodze na zimowisko Morze Śródziemne.