Rokitniczka

Rokitniczka jest typowym ptakiem wędrownym. Europejskie populacje tego gatunku wędrują szerokim frontem od lipca do września, a czasem do października. Kierują się od południowego zachodu do wschodniego południowego wschodu. Zimowiska rokitniczki leżą w Afryce na obszarze rozciągającym się od Nigerii, Sudanu i Kenii do południowej części tego kontynentu. Ponieważ przyfruwają tam też ptaki tego gatunku z Senegalu, można przyjąć, że rokitniczki przebywają w Afryce Zachodniej znacznie częściej niż dotychczas przypuszczano. Na zimowiskach przebywają na wysokości 1800-2400 m n.p.m. W miejscu lęgowym gniazdują w roślinności na brzegach stojących i płynących wód, w miejscach z pojedynczymi krzewami lub drzewami. Mogą też gniazdować na polach zbóż. Gatunek ten zwraca na siebie uwagę głośnym śpiewem. W maju parka ptaków buduje stabilne gniazdo z korzeni, łodyg i mchu, wplecione między łodygi zeszłorocznych traw. Wysiadywaniem jaj i karmieniem młodych zajmują się oboje rodzice. Żywi się głównie owadami, a jesienią dodatkowo mięsistymi owocami. Rokitniczka jest bardzo podobna do wodniczki z jasną pręgą na ciemieniu. Wodniczkę można spotkać w okresie lęgów na terenie ciągnącym się od Holandii i Belgii aż do Uralu, na rozległych obszarach porośniętych turzycą. Głos wabiący rokitniczki brzmi jak twarde ?tek”, ostrzegawczy jak ?tetetek”. W jej głośnym śpiewie mieszają się szybko po sobie wygwizdywane tony fletowe, świergocące i skrzypiące. Często śpiewający samiec wzbija się w górę opadając następnie z powrotem w dół z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Rokitniczka należy do gatunku zagrożonego wyginięciem.

Rokitniczka jest wielkości wróbla, brązowe lub ciemne podłużne pręgi na grzbiecie, kuper czerwonobrunatny, jasna brew. Pożywieniem są owady oraz w jesieni jagody bzu czarnego i inne owoce. Biotop stanowią brzegi wód stojących i płynących porośnięte roślinnością (zarośla, niskie drzewa).

Areał lęgowy to rozległe obszary Europy od północnej Hiszpanii po zachodnią Syberię i Iran, Afryka Północna. Okres lęgów przypada na miesiące maj-lipiec. Miejscem zimowania jest Afryka Zachodnia i duże połacie południowej części Afryki. Okres wędrówek to miesiące lipiec-wrzesień (-październik) i kwiecień- maj. Forma wędrówki: wędrowna.

 Rokitniczka
Rokitniczka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *