Sokół wędrowny

Sokół wędrowny występuje w całej Europie. W locie nurkuje z prędkością 360 km/h.

Ptak ten uderza zdobycz z chyżością stu metrów na sekundę. To jest prędkość kuli rewolwerowej.

Ten wspaniały drapieżca łowi ptaki w powietrzu. Wzlatuje wyso­ko nad ofiarę specyficznym roz­kołysanym furkotaniem: jednym z najelegantszych popisów sztuki lotniczej.

Złożywszy po sobie sierpowate skrzydła, po których spły­wa pęd powietrza, w idealnie aerodynamicznym kształcie kropli uderza z impetem.

Patrzący odnosi wrażenie, że sokół leciutko musnął ptaka. Tym­czasem długie i giętkie palce ude­rzają jak bicze, ostre szpony przekłuwają ofiarę, zwykle uśmier­cając na miejscu.

Sam zaś łow­ca pędzi dalej, po czym wraca, by uchwycić spadającą zdobycz. Gdyby frontalnie staranował z peł­ną prędkością tylko chrabąszcza, nie przeżyłby tej kolizji. Również dla człowieka takie ugodzenie przez mknącego ptaka byłoby śmiertelne.

Ścigając jerzyka, którego prędkość podróżna 100 km/h w ucieczce wyraźnie wzra­sta, sokół pełni rolę kuli rewolwerowej, która trafia , strzałę w locie.

W Europie populacja tych pięknych ptaków jest bardzo nieliczna skutkiem bezmyślnego tępienia ich przez myśliwych i hodowców gołębi.

Sokół wędrowny

Sokół wędrowny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *